ФК Виган Атлетик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виган Атлетик
Целосно имеФудбалски клуб Виган Атлетик
ПрекарЛатикс
Основан1932
СтадионДејв Вилан Стадион
Виган, Англија
Капацитет25,138
СопственикДејв Вилан
ПретседателАнглија Дејв Вилан
МенаџерАнглија Пол Кук
ЛигаЧемпионшип лига
2018–1918-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Тековна сезона

Виган Атлетик Фудбал Клуб е англиски професионален фудбалски клуб со седиште во Виган, Грејтер Манчестер. Клубот се натпреварува во Премиерлигата, што е највисоко ниво на англискиот фудбал. Нивните моментален престој во Премиер Лигата е само петта сезона во врвот на англискиот фудбал во историјата на клубот.

Тие настапуваат на DW стадионот од 1999 година, споделувајќи го овој стадион со рагби екипата Виган Вориорс. Тие претходно играле на Спрингфилд парк цели 67 години . Прекарот на клубот е Латикс изведен од контракција на зборот "Атлетик".

Во сезоната 2011-12, Виган Атлетик беа најмладиот клуб во Премиер Лигата, формиран во 1932 година. Најголемиот успех во историјата на клубот е освојувањето на ФА Купот во сезоната 2012-13, што за Виган значеше прво учество во некој од европските турнири, настап во Лигата на Европа следната сезона.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален Состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Англија ГМ Скот Карсон
3 Шкотска ОД Стивен Крејни
4 Ирска СР Џош МекЕкран
5 Шкотска ОД Гери Колдвел (К)
6 Норвешка ОД Томас Роње
7 Ирска СР Крис Мекан
8 Англија СР Бен Вотсон
9 Англија НП Грант Холт
10 Шкотска СР Шон Малоуни
11 Ирска СР Џејмс МекКлеин
12 Англија ГМ Мајк Полит
13 Англија ГМ Ли Николс
14 Шпанија СР Жорди Гомес
15 Англија НП Калум МекМанаман
16 Шкотска СР Џејмс МекАртр
Бр. Позиција Играч
17 Барбадос ОД Емерсон Бојс
18 Хондурас НП Роџер Еспиноза
19 Англија НП Ник Паувел
21 Шпанија ОД Иван Рамис
22 Чиле СР Жан Босежур
23 Хондурас ОД Хуан Карлос Гарсија
24 Англија ОД Џејмс Прч
25 Англија ОД Лион Барнет
26 Оман ГМ Али Ал-Хабси
27 Англија ОД Џордан Мусто
29 Англија НП Ники Мајнард
30 Ирска ОД Роб Киернан
31 Англија СР Рајан Таниклајф
32 Франција НП Марк-Антоан Фортјуне
33 Англија НП Мартин Вагорн

Познати бивши играчи[уреди | уреди извор]

Трофеи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]