ФК Ипсвич Таун

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Ипсвич Таун
Portman Road 2009.jpg
Стадион Портман патот во Ипсвич
Целосно имеФудбалски клуб Ипсвич Таун
Прекариблуз
Основан1878
СтадионPortman Road
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои

ФК Ипсвич Таун е професионален англиски фудбалски клуб со седиште во Ипсвич, Сафолк, Англија.[1][2] Клубот е основан во 1878 година. Моментално играат во Прва лига.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]