Ипсвич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ипсвич

Ипсвич е окружен град на Сафолк, Англија, сместен на вливот на реката Орвел, околу 66 милји североисточно од Лондон. Градот континуирано бил окупиран од времето на Саксонскиот период.[1] Неговото пристаниште е едно од најважните во Англија за целата негова историја.[2]

Карта на Ипсвич

Ипсвич е немитрополска област. Урбаниот развој на Ипсвич значително ги надмина границите на околината, со 75% од населението во градот кое живеело во округот за време на Пописот на Обединетото Кралство од 2011, кога тоа било 42 најголема урбана област во Регионот на Обединетото Кралство.[3]

Модерното име е изведено од средновековното име Gippeswic, кое веројатно се зема или од личното име на некој стар Саксон или од претходното име на устието Орвел.[4]

Историја[уреди | уреди извор]

Римска населба[уреди | уреди извор]

Ипсвич е еден од најстарите градови во Англија, ако не и најстар. Тврдењето исто така било направено од Елсекс, град на Колчестер, но тој град бил напуштен веќе некое време, оставајќи го Ипсвич да тврди дека е најстариот постојано населен град во Англија.

Нептун Марина,Ипсвич

Почеток на модерната ера[уреди | уреди извор]

ФК Ипсвич Таун

Во периодот од 14 до 17 век Ипсвич бил контор за Ханзеатската лига, пристаниште кое се користело за увоз и извоз во Балтичкиот регион.

Во времето на Кралицата Марија Ипсвичските маченици биле изгорени на клада на Корнхил за нивните протестантски верувања. Споменик што го одбележува овој настан сега стои во Крајстчерч парк. Од 1611 до 1634 Ипсвич бил главен центар за емигрирање во Нова Англија. Ова било поттикнато од градскиот предавач, Самуел Вард. Неговиот брат Натаниел Ворд бил прв министер на Ипсвич.

Сликарот Томас Гаинсборох живеел и работел во Ипсвич. Во 1835 година, Чарлс Дикенс останал во Ипсвич и го користел за сцени во својот роман "The Pickwick Papers". Хотелот каде што престојувал првпат бил отворен во 1518 година, тогаш била позната како Таверна, а подоцна станала позната и како Големиот Белен Коњ.

XIX и XX век[уреди | уреди извор]

Во 1824 година Џорџ Биркбек, со поддршка од неколку локални стопанственици, основал еден од првите институти за механика кој опстојува до денес како независен.

Во средината на 19 век фосилизиран животински измет бил откриен, материјалот бил миниран, а потоа растворен во киселина, добиената мешавина која ја формира основата на бизнисот со ѓубрива Fisons.

Првата единица на Квинслендската воена пушка бригада била формирана во март 1860 година од страна на еден од пионерите на Ипсвич, Едред Хедеј Блант.

Пиварницата Tolly Cobbold, изградена во 18 век и обновена во 1894-96, е една од најдобрите во Викторијанската ера. Во градот се одвивала пиварницата "Кобболд" од 1746 до 2002 година.

Пазарен ден во Ипсвич

21 век[уреди | уреди извор]

Ипсвич има претрпено обемна реконструкција и гентрификација, главно околу водата. Иако ова го претворило подрачјето од пристаниште во нов станбен и трговски центар, неговото завршување беше на сметка на голем дел од индустриското и поморското наследство во градот и покрај на напорите на локалната граѓанска група.

Ипсвич нема катедрала, па Епископот на Св. Едмундсбери се наоѓа во Бери Св. Едмундс, поранешниот град на Западен Сафолк. Меѓутоа, сега има универзитет, Универзитетот во Сафолк.

На 13 март 2007 година Ипсвич беше избран за најчистиот град.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Ипсвич се наоѓа во близина на патиштата А14 и А12. Постојат две железнички станици, Ипсвич железничка станица и Железничка станица на Дерби]]. Таа е еден час од Станстед аеродромот.

Ипсвич е сè уште место за потпишување на локомотивните екипи и Мотивот за депото на моќност и подигнување на точките.

Автобуските услуги во Ипсвич се управувани од страна на Прв Норфолк и Сафолк и неколку помали компании. Градските услуги, главно, функционираат од автобуската станица Кула Рампи.

Ипсвич порано имал аеродром Ипсвич аеродром на југоисточниот дел на градот, кој бил отворен во 1929 година од Ипсвич корпорација. Аеродромот бил контроверзно затворен во 1996 година од страна на Советот на Ипсвич. Мрежната страница била преработена за домување како имот на Рејвенвуд.

Образование[уреди | уреди извор]

Училишта[уреди | уреди извор]

Средните училишта финансирани од државата вклучуваат сеопфатни училишта како што се Коплстон средно учичиште и академии како Ипсвич академија и Чантри академијата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Wilson, John Marius (1870–72). „Descriptive Gazetteer Entry for IPSWICH“. Imperial Gazetteer of England and Wales. Посетено на 27 July 2016.
  2. ipswichstar.co.uk. Архивирано од изворникот на 2018-03-17. Посетено на 2018-07-16.
  3. „2011 Census - Built-up areas“. ONS. Посетено на 7 August 2013.
  4. English, University of Nottingham - Institute of Name Studies School of. „Key to English Place-names“. kepn.nottingham.ac.uk.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]