Нова Англија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Областа Нова Англија е означено со црвено на територијата на САД.

Новоанглиска Област (англиски: New England) — област воСоединетите Американски Држави. Се состои од 6 сојузни држави: Мејн, Вермонт, Њу Хемпшир, Масачусетс, Конектикат, и Род Ајленд. Најголемиот град како и економско-културно средиште е Бостон.