Прејди на содржината

Конектикат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Конектикат
State of Connecticut
Знаме на Конектикат Печат на Конектикат
Знаме Печат
Прекар(и): The Constitution State, The Nutmeg State[1]
Гесло: Qui transtulit sustinet[1]
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиНово МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајоминг
Службен јазик нема (de facto англиски)
Главен град Хартфорд
Најголем град Бриџпорт[2]
Површина  48. место
 - Вкупно 14 356 км²
 - Широчина 113 км
 - Должина 177 км
 - % вода 12,6
 - Гео. ширина 40°58′ N до 42°03′ N
 - Гео. должина 71°47′ W до 73°44′ W
Население  29. место
 - Вкупно 3 405 565[3]
 - Густина 271.40/км² (4. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Јужната падина на Маунт Фрисел[4]
Белешка: Врвот на Маунт Фрисел
е во Масачусетс
726 м
 - Најниска точка Лонг Ајленд Саунд[4]
0 м
Влез во сојузот  9 јануари 1788 (5)
Гувернер Ден Маллoj (Д)
Сенатори Кристофер Дод (Д)
Џо Либерман (ИД)
Делегација на конгресот
Часовен појас {{{часовен појас}}}
Кратенки CT Conn. US-CT
Портал www.ct.gov

Конектикат (англиски: Connecticut) е сојузна држава од САД. Се наоѓа во североисточниот дел на земјата. Главен град е Хартфорд, а најголем е Бриџпорт.

  1. 1,0 1,1 STATE OF CONNECTICUT, Sites ° Seals ° Symbols Архивирано на 14 март 2008 г.; Connecticut State Register & Manual
  2. Population Estimates for All Places: 2000 to 2006: Connecticut SUB-EST2006-04-09.xls. United States Census Bureau. Пристапено на 16 октомври 2007.
  3. GCT-PH1-R. Population, Housing Units, Area, and Density (geographies ranked by total population): 2000 Архивирано на 18 октомври 2003 г.. United States Census Bureau. Пристапено на 20 февруари 2007.
  4. 4,0 4,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 29 април 2005. Архивирано од изворникот на 2008-06-01. Посетено на 2008-03-01.

Координати: 41.6° СГШ 72.7° ЗГД