ФК Блекбурн Роверс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Блекбурн Роверс е англиски фудбалски клуб од Блекбурн . Тој во моментов се натпреварува во чемпионшип, бидејќи е во сезоната 2011/12. испаднале од Премиерлигата . Блекбурн е еден од трите основачи на Фудбалската лига и Премиерлигата. Другите две екипи се Астон Вила и Евертон .

Фудбалскиот клуб Блекбурн Роверс е основан во 1875 година, а во 1888 година станува еден од основачите на англиската фудбалска лига . Во 1890 година седиште на клубот станува Ивуд парк . Поголемиот дел од успесите на клубот датираат од 1930 година кога во неколку наврати ги освоиле Лига Купот и ФА Купот . Откако испаднале од Првата лига во 1966 година, клубот не се натпреварувал во највисок ранг последните 26 сезони.

Успеси[уреди | уреди извор]

  • ФА Куп
    • Освојувач (6): 1884, 1885, 1886, 1890, 1891, 1928 година.
    • Финалист (2): 1882, 1960 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]