ФК Шефилд Венздеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
ФК Шефилд Венздеј
Sheffield Wednesday
Целосно име Sheffield Wednesday Football Club
Прекар(и) Бувови
Основан 1867 како The Wednesday
Терен Хилсборо Стадион
Шефилд, Англија
(Капацитет: 39,732)
Претседател СрбијаМилан Мандариќ
Менаџер АнглијаДејв Џонс
Лига Лига на шампиони
2010–11 Лига Еден, 2-ри
(изборена промоција)
Мреж. место Официјално мрежно место
Kit left arm white stripes.png
Team colours
Kit body 3stripesonwhite.png
Team colours
Kit right arm white stripes.png
Team colours
Kit shorts whitesides.png
Team colours
Team colours
Домашни бои
Kit left arm yellowborder.png
Team colours
Kit body vneckblue.png
Team colours
Kit right arm yellowborder.png
Team colours
Kit shorts blue stripes.png
Team colours
Team colours
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Шефилд Венздеј (англиски: Sheffield Wednesday FC) е фудбалски клуб од градот Шефилд, Англија.

Тимот се натпреварува во Лигата на шампиони - второто ниво на англискиот клупски фудбал. Неговиот најлут суперник е градскиот конкурент ФК Шефилд Јунајтед.

Шефилд Вендздеј е еден од најстарите фудбалски клубови во светот, основан во 1867 година.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален Состав[уреди | уреди извор]

Бр. Нац. Позиција Играч
1 Англија ГМ Крис Киркланд
2 Англија ОД Луис Бакстон
3 Бенин ОД Реда Џонсон
4 Англија ОД Ентони Гарднер
5 Англија ОД Мартин Тејлор (К)
6 Португалија СР Жозе Семедо
7 Англија СР Микал Антонио
8 Англија СР Крис Лајнес
9 Англија НП Гери Мејдин
10 Шкотска НП Крис МекГваер
11 Јамајка СР Џермејн Џонсон
12 Англија НП Крис О'Грејди
13 Англија ГМ Арон Џејмисон
Бр. Нац. Позиција Играч
14 Англија ОД Џо Маток
15 Шпанија НП Родри
16 Шкотска СР Рис МекКејб
17 Словенија НП Нејц Печник
18 Англија СР Дени Мајор
19 Англија ОД Марк Биверс
20 Англија ОД Киеран Ли
21 Ирска СР Пол Кори
23 Англија НП Џеј Бутројд
24 Англија СР Рос Баркли
26 Англија ОД Даниел Џонс
32 Шпанија ОД Мигел Лера
43 Англија ГМ Стивен Бајвотер

Надворешни врски[уреди | уреди извор]