ФК Вест Бромвич Албион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Англија Вест Бромвич Албион
Целосно имеВест Бромвич Албион Фудбал Клуб
Основан1878
СтадионХоторнс
Вест Бромвич, Англија
(Капацитет: 26,852[1])
СопственикКина Лаи Гуочуан
ТренерВелс Тони Пјулис
ЛигаChampionship (D2)
2018/20194-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ФК Вест Бромвич Албион (на англиски: West Bromich Albion F.C.), (познат уште како Вест Бром, Албион и В.Б.А.) е професионален англиски фудбалски клуб од Вест Мидланс, кој моментално се натпреварува во Премиер лигата.

Клубот е формиран во 1878 година од работници во „Салтерс Спринг Воркс“. Вест Бромвич само еднаш досега бил шампион на Англија во сезоната 1919-20, а исто така имаат пет трофеи во ФА Купот.

Своите домаќински натпревари ги играат на Стадионот Хоторнс уште од 1900 година, кој има капацитет од 26,445. Традиционалните бои на клубот се темно сината и белата. Најголеми ривали на Вест Бром му се соседите од Бирмингем, екипата на Астон Вила, но голем број од навивачите на клубот за главен ривал го сметаат Вулверхемптон Вондерерс против кој играат во Black Country derby.

Титули[уреди | уреди извор]

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Од 10 август 2017 година[2]


Бр. Позиција Играч
1 Англија ГМ Бен Фостер
2 Камерун ОД Алан Нјом
4 Велс НП Хал Робсон-Кану
5 Аргентина СР Клаудио Јакоб
6 Северна Ирска ОД Џони Еванс (капитен)
7 Шкотска СР Џејмс Морисон
8 Англија СР Џејк Ливермор
9 Венецуела НП Саломон Рондон
10 Шкотска СР Мет Филипс
11 Северна Ирска СР Крис Брант
13 Велс ГМ Боаз Мајхил
14 Ирска СР Џејмс Меклеин
Бр. Позиција Играч
18 Англија СР Гарет Бари
19 Англија НП Џеј Родригез
21 Англија СР Калум Мекманаман
22 Белгија СР Насер Чадли
23 Северна Ирска ОД Гарет Меколи
25 Англија ОД Крег Доусон
26 Египет ОД Ахмед Хегази (на заем од Ал Ахли)
28 Англија СР Сем Филд
34 Англија НП Реким Харпер
40 Англија ГМ Алекс Палмер
45 Англија СР Џонатан Леко
49 Англија ОД Кејн Вилсон

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Premier League Handbook Season 2015/16“ (PDF). Премиер лига. Архивирано од изворникот (PDF) на 6 September 2015. конс. 23 May 2016. 
  2. „First team“. West Bromwich Albion F.C. конс. 10 August 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]