Џони Еванс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џони Еванс
Jonny Evans, CZE-NIR 2019-10-14 (4).jpg
Лични податоци
Роден на 2 јануари 1988 (1988-01-02) (33 г.)
Роден во Белфаст, Северна Ирска
Држава Северна Ирска Северна Ирска
Висина &100000000000001890000001,89 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Лестер Сити Лестер Сити
Број 6
Младинска кариера
Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2015 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 131 (4)
2006600px vertical HEX-B70038 White.svg Антверпен 11 (2)
2006–2007Сандерленд Сандерленд 18 (1)
2008Сандерленд Сандерленд 15 (0)
2015–2018 Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион 89 (5)
2018– Лестер Сити Лестер Сити 20 (1)
Репрезентација
2006– Северна Ирска Северна Ирска 78 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 мај 2017.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 25 јуни 2017

Џонатан Грант "Џони" Еванс (роден на 2 јануари 1988 година) — севернo-ирски фудбалер, играч од одбраната на Лестер Сити и северноирската репрезентација.

Кариера[уреди | уреди извор]

Еванс е роден во Белфаст и ја започнал својата кариера во Гринајланд, каде што бил забележан од скаутите на Манчестер Јунајтед. Тој напредувал во академијата на клубот играјќи успешно за резервистите и во летото 2006 се нашол на списокот на играчи кој со себе ги повел менаџерот Сер Алекс Фергусон за подготвителната турнеја за новата сезона. Не можејќи да се избори за место во првиот тим Еванс одработил периоди на заем во Антверпен и на двапати во Сандерленд. Тој го направи своето деби за првиот тим на Манчестер Јунајтед во натпревар од Лига купот во сезоната 2007-2008, станувајќи редовен член на првиот тим веќе во следната сезона. Тој е последниот северно-ирски фудбалер кој настапил за Манчестер Јунајтед и прв по голманот Рој Карол (2001-2005).

Во летото 2015 бил продаден на Вест Бромвич Албион.

По испаѓањето на Вест Бромвич од Премиер лигата во 2018 година, Еванс потпишал за Лестер Сити.

Титули[уреди | уреди извор]

Англија Сандерленд[уреди | уреди извор]

Англија Манчестер Јунајтед[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]