Светско клупско првенство во фудбал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Светско клубско првенство во фудбал

FIFA Club World Cup logo.svg
Започнат   2000 (2006 во својот
сегашен формат)
Број на екипи    7
Тековен првак Бразил Real Madrid (3rd title) титулa
Најуспешна екипа Шпанија Barcelona
Бразил Corinthians
3 титули титули
Портал Club World Cup
Soccerball current event.svg Светско клубско првенство во фудбал 2013

Светско клупско првенство е меѓународно фудбалско натпреварување организирано до ФИФА. Шампионатот започна во 2000 год Тоа не се одржуваше во периодот помеѓу 2001 и 2004.