Чемпионшип лига

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Чемпионшип лига
Моментална сезона или натпреварување 2012/2013
Football League Championship.png
Спорт Фудбал
Основана 2004
1892-1992 (како Втора Дивизија)
1992-2004(како Прва Дивизија)
Бр. на екипи 24
Држава/и Англија
Актуелен шампион Рединг
Поврзани натпреварувања Премиер лига

Чемпионшип лига е второто ниво вo англискиот фудбал. Оваа лига се состои од 24 тимови. Првите два тима на табелата на крајот од сезоната влегуваат директно во Премиерлигата, а останатите 4 од 3. до 6. место играат плеј-оф во кој победникот во финалето истотака изборува место во Премиерлигата. Последните три тима пак во лигата испаѓаат во Лига Еден.

Тимови во сезона 2012/13[уреди]

Тимовите со * доаѓаат од подолната дивизија.
Тимовите со ** се испаднати од повисок ранг.

Надворешни врски[уреди]