Фудбалска лига Чемпионшип

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Чемпионшип лига)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чемпионшип лига
Sky Bet Championship.png
Земја Англија Англија
Останати клуб(ови) од Велс Велс (еден клуб)
Конфедерација УЕФА
Основана 2004
1892-1992 (како Втора Дивизија)
1992-2004(како Прва Дивизија)
Број на клубови 24
Нивоа на пирамида 2
Промоција во Премиер лига (прва лига)
Испаѓање во Лига Еден (трета лига)
Домашен куп ФА Куп
Актуелен шампион Борнмут Борнмут
(2014–15)
Најмногу титули Сандерленд Сандерленд и
Рединг Рединг
(2 титули)
ТВ партнери Скај Спортс
Би-Би-Си
Вебсајт Мрежно место
Чемпионшип лига 2014-2015

Чемпионшип лига е второто ниво вo англискиот фудбал. Оваа лига се состои од 24 тимови. Првите два тима на табелата на крајот од сезоната влегуваат директно во Премиерлигата, а останатите 4 од 3. до 6. место играат плеј-оф во кој победникот во финалето истотака изборува место во Премиерлигата. Последните три тима пак во лигата испаѓаат во Лига Еден.

Тимови во сезона 2012/13[уреди | уреди извор]

Тимовите со * доаѓаат од подолната дивизија.
Тимовите со ** се испаднати од повисок ранг.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]