ФА Куп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

ФА куп (ЕФ-ЕЈ кап) или Куп за Фудбалската Асоцијација, е најстарото натпреварување во светот и за првпат е одиграно 1871 година. Таа година настапија 15 тимови, а првиот натпревар е одигран на 11-ти ноември помеѓу Аптон Парк и Клафам Роверс, која завршила со резултат 0-3. Првиот погодок во историјата на натпреварувањето го постигнал Џервис Кенрик.

Најуспешен тим што се однесува до бројот на освоени купови е Манчестер Јунајтед со 11 титули. Единствениот тим којшто не е од Англија ,а успеал да го освои ФА купот е велшкиот Кардиф Сити (1927).

До сега само еден тим го освоил ФА купот, а да немал ни прволигашки ни второлигашки статус. Тоа во 1901 година беше Тотенхем, кој тогаш беше член на тогашната Јужна (Southern) лига, односно трета лига по ранг во тој момент. Досега најголем број на финалиња се одиграни на Вембли стадионот (1923.-2000.), а вкупно финалињата се играни на 10 стадиони, почнувајќи од Kennington Ovala 1872 до новиот Вембли 2007-ма година.

Најуспешен стрелец во историјата на купот е Хенри Кашам од Нотс Каунти, кој во периодот од 1877 до 1888 година постигнал 49 голови. Најуспешен тим во последните 5 години е Челзи, од кој во тие 5 освои 3 титули, а последната беше во 2012 година против Ливерпул (2-1).

Победници и финалисти[уреди | уреди извор]

Клуб Титули Последна титула Финалисти П. Изиграно финале
1. Манчестер Јунајтед 11 2004. 7 2007.
2. Арсенал 10 2005. 7 2001.
3. Тотенхем Хотспур 8 1991. 1 1987.
4. Ливерпул 7 2006. 6 1996.
Астон Вила 7 1957. 3 2000.
Челси 7 2012. 4 2002.
7. Њукасл Јунајтед 6 1955. 7 1999.
Блекбурн Роверс 6 1928. 2 1960.
9. Евертон 5 1995. 7 1989.
Вест Бромвич Албион 5 1968. 5 1935.
Манчестер Сити 5 2011. 4 1981.
Вондерерс 5 1878. 0
12. Вулверхемптон Вондерерс 4 1960. 4 1939.
Болтон Вондерерс 4 1958. 3 1953.
Шефилд Јунајтед 4 1925. 2 1936.
15. Шефилд Вендздеј 3 1935. 3 1993.
Вест Хем Јунајтед 3 1980. 2 2006.
17. Престон 2 1938. 4 1964.
Олд Етонианс 2 1882. 3 1883.
Сандерленд 2 1973. 3 1992.
Портсмут 2 2008. 2 1934.
Нотингем Форест 2 1959. 1 1991.
Бри 2 1903. 0
23. Хадерсфилд Таун 1 1922. 4 1938.
Ројал Инжинерс 1 1875. 3 1878.
Дерби Каунти 1 1946. 3 1903.
Лидс Јунајтед 1 1972. 3 1973.
Саутемптон 1 1976. 3 2003.
Оксфорд Јуневрзити 1 1874. 3 1880.
Барнли 1 1914. 2 1962.
Блекпул 1 1953. 2 1951.
Кардиф Сити 1 1927. 2 2008.
Клафам Роверс 1 1880. 1 1879.
Нотс Каунти 1 1894. 1 1891.
Барнсли 1 1912. 1 1910.
Чарлтон 1 1947. 1 1946.
Олд Кархузианс 1 1881. 0
Блекбурн Олимпик 1 1883. 0
Брадфорд Сити 1 1911. 0
Ипсвич Таун 1 1978. 0
Ковентри Сити 1 1987. 0
Вимблдон 1 1988. 0
42 Лестер Сити 0 4 1969.
Бирмингем Сити 0 2 1956.
Квинс Парк 0 2 1885.
Бристол Сити 0 1 1909.
Лутон Таун 0 1 1959.
Фулам 0 1 1975.
Квинс Парк Ренџерс 0 1 1982.
Брајтон 0 1 1983.
Ватфорд 0 1 1984.
Кристал Палас 0 1 1990.
Мидлзборо 0 1 1997.
Милвол 0 1 2004.
Стоук Сити 0 1 2011.

* Клубовите во italik не постојат повеќе

Шаблон:ФА Куп финалиња