АФК Хадерсфилд Таун

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ФК Хадерсфилд Таун)
Прејди на: содржини, барај
Хадерсфилд Таун
Целосно име Huddersfield Town Football Club
Прекар(и) Териерите
Основан 1908
Терен Џон Смит'с Стадион
Хадерсфилд, Англија
(Капацитет: 24,500)
Претседател АнглијаДин Хојл
Менаџер АнглијаСајмон Грејсон
Лига Чемпионшип лига
2010–11 Лига Еден, 4-ти
(изборена промоција преку плеј-оф)
Мреж. место Официјално мрежно место
Kit larm huddersfield1213h.png
Team colours
Kit body huddersfield1213h.png
Team colours
Kit right arm huddersfield1213h.png
Team colours
Team colours
Kit socks huddersfield1213.png
Team colours
Домашни бои
Kit left arm huddersfield1213a.png
Team colours
Kit body huddersfield1213a.png
Team colours
Kit right arm huddersfield1213a.png
Team colours
Kit shorts huddersfield1213a.png
Team colours
Kit socks huddersfield1213.png
Team colours
Гостински бои
Team colours
Kit body canada11h.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

АФК Хадерсфилд Таун е англиски фудбалски клуб од градот Хадерсфилд, Западен Јоркшир. Во моментов клубот се натпреварува во Чемпионшип лигата, второто одделение на англискиот фудбал. Хадерсфилд е првиот тим во историјата на англискиот фудбал кој успеал да освои три последователни титули шампион на Англија, освоени во сезоните 1923/24, 1924/25, 1925/26, најмногу благодарение на нивната тогашна легенда Херберт Чапман. Со ова достигнување Хадерсфилд е во друштво само на уште три други многу пославни тимови кои успеале да врзат три последователни титули по ред, а тие се Манчестер Јунјатед, Арсенал и Ливерпул. Но, овие три титули на Хадерсфилд за сега остануваат и единствените во историјата на клубот. Во 1922 година тимот го освоил и ФА Купот.

Своите домашни натпревари Хадерсфилд ги игра на Џон Смит'с Стадионот кој е со капацитет од 24.500 места. Од февруари, 2012, менаџер на клубот е Сајмон Грејсон.

Титули[уреди | уреди извор]

Второ место: 1926/27, 1927/28, 1933/34

Финалисти на ФА Куп (4) : 1920, 1928, 1930, 1938


Надворешни врски[уреди | уреди извор]