Фудбалска лига на Англија Чемпионшип 2023-2024

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чемпионшип 2023-2024
Logo of competition
Натпреварување Фудбалска лига на Англија Чемпионшип
Спорт Фудбал
Издание 121-во
Организатор Фудбалска лига на Англија
Период од: 4 август 2023
до: 4 мај 2024
Држава  Англија
Резултати
Шампион Лестер Сити Лестер Сити
2. титула
Промоција Лестер Сити Лестер Сити
Ипсвич Таун Ипсвич Таун
Испаднале Бирмингем Сити Бирмингем Сити
Хадерсфилд Хадерсфилд Таун
Ротерам Јунајтед Ротерам Јунајтед
Статистика
Најдобар стрелец Ирска Сами Шмодич
(27 гола)
Одиграни натпревари 552
Постигнати голови 1.480 (2,68 по натпревар)
Хронологија на натпреварувањето
2022–23 2024–25

Фудбалска лига на Англија Чемпионшип 2023-2024 била 121-вата сезона на второто ниво на англискиот фудбал, односно 20-та под името Чемпионшип.

Сезоната започнала на 4 август 2023, а завршила на 4 мај 2024. Плејофот, во кој традиционално играат клубовите којшто завршиле од третото до шестото место борејќи се за последното место кое носи промоција во Премиер лигата ќе се одигра од 12 до 26 мај 2024.

Промена на екипи[уреди | уреди извор]

Следниве екипи ја промениле лигата во однос на сезоната 2023–2024.

Во Чемпионшип[уреди | уреди извор]

Промоција од Лига Еден

Испаднале од Премиер лига

Од Чемпионшип[уреди | уреди извор]

Промоција во Премиер лига

Испаднале во Лига Еден

Екипи учеснички и нивните локации[уреди | уреди извор]

Екипа Град Стадион Претходна сезона
Бирмингем Сити Бирмингем Сент Ендрјус 17. место во Чемпионшип
Блекбурн Роверс Блекбурн Ивуд Парк 7. место во Чемпионшип
Бристол Сити Бристол Ештон Гејт 14. место во Чемпионшип
Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Хауторнс 9. место во Чемпионшип
Вотфорд Вотфорд Викариџ Роуд 11. место Чемпионшип
Ипсвич Таун Ипсвич Портман Роуд 2. место во Лига Еден, промоција
Кардиф Сити Кардиф Стадион Кардиф Сити 21. место во Чемпионшип
Квинс Парк Ренџерс Лондон Лофтус Роуд 20. место Чемпионшип
Ковентри Сити Ковентри Рико Арена 5. место во Чемпионшип
Лестер Сити Лестер Кинг Пауер 18. место Премиер лига, испаѓање
Лидс Јунајтед Лидс Еланд Роуд 19. место Премиер лига, испаѓање
Мидлсбро Мидлсбро Стадион Риверсајд 4. место во Чемпионшип
Милвол Лондон Ден 8. место во Чемпионшип
Норич Сити Норич Кероу Роуд 13. место во Чемпионшип
Плимут Плимут Хоум Парк 1. место во Лига Еден, промоција
Престон Норт Енд Престон Дипдејл 12. место во Чемпионшип
Ротерам Јунајтед Ротерам Њујорк 19. место во Чемпионшип
Сандерленд Сандерленд Стедиум оф Лајт 6. место во Чемпионшип
Саутхемптон Саутхемптон Сент Мерис 20. место Премиер лига, испаѓање
Свонзи Сити Свонзи Либерти 10. место во Чемпионшип
Стоук Сити Стоук на Трент Бет365 16. место во Чемпионшип
Хадерсфилд Таун Хадерсфилд Џон Смит 18. место во Чемпионшип
Хал Сити Кингстон на Хал МКМ Стедиум 15. место во Чемпионшип
Шефилд Венздеј Шефилд Брамал Лејн 3. место во Лига Еден, промоција преку плејоф

Личности и спонзори[уреди | уреди извор]

Екипа Тренер Капитен Најдобар стрелец Опрема Спонзор
Бирмингем Сити Англија Џон Јустејс (1-11. коло)
Англија Вејн Руни (12-16. коло)
Англија Тони Моубрај (27-38. коло)
Англија Гари Ровет (од 39. коло)
Англија Дион Сендерсон Англија Џеј Стансфилд (9) САД Nike Undefeated[1]
Блекбурн Роверс Данска Јон Дал Томасон (1-31. коло)
Англија Џон Јустејс (од 32. коло)
Шкотска Доминик Хајам Ирска Сами Шмодич (27) Италија Macron Totally Wicked
Бристол Сити Англија Најџел Пирсон (1-14. коло)
Англија Лијам Менинг (од 15. коло)
Англија Мати Џејмс Шкотска Томи Конвеј (10) Ирска O'Neills Huboo[2]
Вест Бромвич Албион Шпанија Карлос Корберан Англија Џед Валас Англија Брендон Томас-Асанте (11) Германија Puma Ideal Heating
Вотфорд Франција Валериен Исмаел (1-37. коло)
Англија Том Клеверли (од 38. коло)
Австрија Даниел Бахман Данска Милета Рајовиќ (10) Шпанија Kelme MrQ.com[3]
Ипсвич Таун Северна Ирска Киеран Мекена Египет Сем Морси Велс Нејтн Броудхед и
Англија Конор Чаплин (13)
Англија Umbro +–=÷× Tour
Кардиф Сити Турција Ерол Булут Англија Џо Ролс Англија Пери Енг и
Англија Карлан Грант (6)
САД New Balance[4] Visit Malaysia
Квинс Парк Ренџерс Англија Гарет Ејнсворт (1-14. коло)
Шпанија Марти Сифуентес (од 15. коло)
Босна и Херцеговина Асмир Беговиќ Мароко Илијас Шаир (7) Италија Errea Convivia Group[5]
Ковентри Сити Англија Марк Робинс Шкотска Лиам Кели САД Хаџи Рајт (16) Данска Hummel King of Shaves[6]
Лестер Сити Италија Енцо Мареска Англија Конор Коуди Англија Џејми Варди (18) Германија Adidas King Power[7]
Лидс Јунајтед Германија Даниел Фарке Велс Итан Ампаду Холандија Крисенсио Самервил (19) Германија Adidas BOXT
Мидлсбро Англија Мајкл Карик Англија Џони Хаусон Брег на Слоновата Коска Емануел Лате Лат (16) Италија Errea Unibet
Милвол Англија Гари Ровет (1-11. коло)
Англија Адам Барет (в.д) (12. коло)
Англија Џо Едвардс (13-33. коло)
Англија Нил Харис (од 34. коло)
Англија Шон Хачинсон Холандија Зиан Флеминг (7) Италија Macron Huski Chocolate[8]
Норич Сити САД Дејвид Вагнер Шкотска Грант Ханли САД Џош Сарџент (16) Шпанија Joma[9] Lotus Cars[10]
Плимут Англија Стивен Шумахер (1-20. коло)
Англија Ијан Фостер (21-40. коло)
Англија Нил Дјуснип (од 41. коло)
Англија Џо Едвардс Англија Морган Витакер (19) Германија Puma Bond Timber
Престон Норт Енд Англија Рајан Лоу Ирска Алан Браун Ирска Вил Кин (13) Англија Castore PAR Group
Ротерам Јунајтед Англија Мат Тејлор (1-16. коло)
Англија Лијам Ричардсон (17-43. коло)
Шкотска Стив Еванс (од 44. коло)
Англија Шон Морисон Англија Том Ивс (6) Германија Puma Rotherham Hospice
Сандерленд Англија Тони Моубрај (1-19. коло)
Англија Мајкл Бил (20-33. коло)
Англија Мајк Додс (в.д.) (од 34. коло)
Северна Ирска Кори Еванс Англија Џек Кларк (15) САД Nike Spreadex Sports
Саутхемптон Шкотска Расел Мартин Англија Џек Стивенс Англија Адам Армстронг (21) Данска Hummel[11] Sportsbet.io[12]
Свонзи Сити Северна Ирска Мајкл Даф (1-19. коло)
Ирска Алан Шихан (в.д.) (20-26. коло)
Англија Лук Вилијамс (од 27. коло)
Англија Мат Грајмс Јамајка Џамал Лоу (9) Шпанија Joma[13] Reviva Coffee (дома)[14]
Westacres (гости и трет дрес)[15]
Стоук Сити Шкотска Алекс Нил (1-20. коло)
Англија Стивен Шумахер (од 22. коло)
Англија Џош Лорент Португалија Андре Видигал (6) Италија Macron bet365
Хадерсфилд Таун Англија Нил Ворнок (1-7. коло)
Јамајка Дарен Мур (8-29. коло)
Германија Андре Брајтенрајтер (од 30. коло)
Англија Џонатан Хог Полска Михал Хелик (9) Англија Umbro Utilita[16]
Хал Сити Англија Лијам Росиниор Англија Луј Којл Англија Џејден Филоџин (12) Италија Kappa Corendon Airlines[17]
Шефилд Венздеј Шпанија Хиско (1-10. коло)
Германија Дани Рол (од 11. коло)
Шкотска Бари Банан Холандија Антони Мусаба и
Канада Ике Угбо (7)
Италија Macron Cirata

Табела[уреди | уреди извор]

Ажуриана на 5 април 2024.[18]

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1. Лестер Сити Лестер Сити 97 46 31 4 11 89 41 +48
2. Ипсвич Таун Ипсвич Таун 96 46 28 12 6 92 57 +35
3. Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед 90 46 27 9 10 81 43 +38
4. Саутхемптон Саутхемптон 87 46 26 9 11 87 63 +24
5. Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион 75 46 21 12 13 70 47 +23
6. Норич Сити Норич Сити 73 46 21 10 15 79 64 +15
7. Хал Сити Хал Сити 70 46 19 13 14 68 60 +8
8. Мидлсбро Мидлсбро 69 46 20 9 17 71 62 +9
9. Ковентри Ковентри Сити 64 46 17 13 16 70 59 +11
10. Престон Престон 63 46 18 9 19 56 67 -11
11. Бристол Сити Бристол Сити 62 46 17 11 18 53 51 +2
12. Кардиф Сити Кардиф Сити 62 46 19 5 22 53 70 -17
13. Милвол Милвол 59 46 16 11 19 45 55 -10
14. Свонзи Сити Свонзи Сити 57 46 15 12 19 59 65 -6
15. Вотфорд Вотфорд 56 46 13 17 16 61 61 0
16. Сандерленд Сандерленд 56 46 16 8 22 52 54 -2
17. Стоук Сити Стоук Сити 56 46 15 11 20 49 60 -11
18. КПР КПР 56 46 15 11 20 47 58 -11
19. Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс 53 46 14 11 21 60 74 -14
20. Шефилд Венздеј Шефилд Венздеј 53 46 15 8 23 44 68 -24
21. Плимут Плимут 51 46 13 12 21 59 70 -11
22. Бирмингем Сити Бирмингем Сити 50 46 13 11 22 50 65 -15
23. Хадерсфилд Хадерсфилд Таун 45 46 9 18 19 48 77 -29
24. Ротерам Јунајтед Ротерам Јунајтед 27 46 5 12 29 37 89 -52

Легенда:

      Промоција во Премиер лига на Англија 2024-2025.
   Се квалификува за плејофот за промоција во Премиер лига на Англија 2024-2025.
      Испаѓа во Лига Еден 2024-2025.

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.
Во случај две или повеќе екипи да завршат со еднакви бодови, рангирањето ќе се одреди според следниве критериуми:
 • гол-разлика
 • поголем број на постигнати голови
 • меѓусебни дуели
 • поголем број на победи
 • поголем број на постигнати голови во гости
 • фер-плеј
 • бараж

Плејоф[уреди | уреди извор]

Полуфинале Финале
        
3 Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед 0 4 4
6 Норич Сити Норич Сити 0 0 0
Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед
Саутхемптон Саутхемптон
4 Саутхемптон Саутхемптон 0 3 3
5 Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион 0 1 1

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед 4-0 Норич Сити Норич Сити 0-0 4-0
Саутхемптон Саутхемптон 3-1 Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион 0-0 3-1

Финале[уреди | уреди извор]

26 мај 2024
Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед Саутхемптон Саутхемптон

Статистика и награди[уреди | уреди извор]

Индивидуална статистика[уреди | уреди извор]

Листа на стрелци[уреди | уреди извор]

Гол Играч Клуб
27 Ирска Сами Шмодич Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс
23[б 1] Англија Адам Армстронг Саутхемптон Саутхемптон
20[б 2] Холандија Крисенсио Самервил Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед
19 Англија Морган Витакер Плимут Плимут
18 Англија Џејми Варди Лестер Сити Лестер Сити
16 Шкотска Че Адамс Саутхемптон Саутхемптон
16 Брег на Слоновата Коска Емануел Лате Лат Мидлсбро Мидлсбро
16 САД Хаџи Рајт Ковентри Ковентри Сити
16 САД Џош Сарџент Норич Сити Норич Сити
15 Англија Џек Кларк Сандерленд Сандерленд
14[б 3] Холандија Џоел Пиро Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед
13 Велс Нејтн Броудхед Ипсвич Таун Ипсвич Таун
13 Ирска Вил Кин Престон Престон
13 Бразил Габриел Сара Норич Сити Норич Сити
13 Англија Елис Симс Ковентри Ковентри Сити
13 Англија Конор Чаплин Ипсвич Таун Ипсвич Таун
13 Велс Даниел Џејмс Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед
 1. 2 голa во плејофот
 2. 1 гол во плејофот
 3. 1 гол во плејофот

Играчи со најмногу асистенции[уреди | уреди извор]

Место Играч Клуб Асистенции
1. Англија Лиф Дејвис Ипсвич Таун Ипсвич Таун 16
2. Франција Жоржинио Рутер Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед 15
3. Англија Киернан Дјусбери-Хол Лестер Сити Лестер Сити 13
4. Англија Адам Армстронг Саутхемптон Саутхемптон 11
Бразил Габриел Сара Норич Сити Норич Сити
6. Гана Абдул Фатаву Лестер Сити Лестер Сити 10
7. Велс Сорба Томас Хадерсфилд Хадерсфилд Таун 9
8. Англија Морган Витакер Плимут Плимут 8
ДР Конго Грејди Диангана Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион
Холандија Крисенсио Самервил Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед

Суви мрежи[уреди | уреди извор]

Место Играч Клуб Суви мрежи
1. Франција Илан Мелје Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед 18
Англија Алекс Палмер Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион
3. Чешка Васлав Хладки Ипсвич Таун Ипсвич Таун 15
4. Босна и Херцеговина Асмир Беговиќ КПР КПР 13
Ирска Макс О'Лири Бристол Сити Бристол Сити
Англија Антони Патерсон Сандерленд Сандерленд
Данска Мадс Хермансен Лестер Сити Лестер Сити
8. Црна Гора Матија Шаркиќ Милвол Милвол 12
9. Ирска Гавин Базуну Саутхемптон Саутхемптон 11
Австрија Даниел Бахман Вотфорд Вотфорд
Шкотска Ангус Ган Норич Сити Норич Сити
Англија Џон Руди Бирмингем Сити Бирмингем Сити

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Birmingham City Football Club (26 јули 2023). "Undefeated named Blues' new principal partner and sponsor". Соопштение за печат.
 2. Bristol City Football Club (16 февруари 2022). "Bristol City announces historic principal partnership with Huboo". Соопштение за печат.
 3. „Official: Watford FC & MrQ Announce New Partnership“. 15 July 2023. Посетено на 15 June 2023.
 4. „Derby County Announce Umbro Kit Deal“. Посетено на 12 June 2017.
 5. Cook, James (27 June 2022). „Convivia announced as new shirt sponsor of QPR Football Club“. Business Leader. London.
 6. Coventry City Football Club (14 јули 2023). "King of Shaves to become front of shirt sponsor". Соопштение за печат.
 7. Leicester City Football Club (30 јуни 2023). "King Power returns as principal partner". Соопштение за печат.
 8. Millwall Football Club. "Millwall announce Huski Chocolate as new principal partner". Соопштение за печат.
 9. Norwich City Football Club (1 јули 2021). "Club announces Joma as new technical kit partner". Соопштение за печат.
 10. Norwich City Football Club (25 јуни 2021). "Club announces Lotus Cars as new front of shirt sponsor for 2021–22". Соопштение за печат.
 11. Southampton Football Club (18 јануари 2021). "Saints welcome Hummer as official kit supplier". Соопштение за печат.
 12. Daniels, Tom (25 August 2020). „Sportsbet.io becomes new Main Club Sponsor“. Insider Sport. Архивирано од изворникот 25 November 2020. Посетено на 25 August 2020.
 13. Swansea City A.F.C.. "Swans sign Joma for new campaign". Соопштение за печат.
 14. Swansea City A.F.C. (13 јуни 2023). "Swansea City and Reviva Coffee Announce New Shirt Sponsorship and Exclusive Coffee Supply Partnership". Соопштение за печат.
 15. Swansea City A.F.C. (16 јуни 2022). "Westacres Become Swansea City's Front-Of-Home-Shirt Partner for 2022-23 Season". Соопштение за печат.
 16. Huddersfield Town A.F.C. (31 март 2021). "Utilita on the front of Town's shirts for three years". Соопштение за печат.
 17. Hull City A.F.C. (30 септември 2023). "Anex Tour Agree Principal Partnership". Соопштение за печат.
 18. „EFL Championship – Classifica“. 3 октомври 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]