ФК Ковентри Сити

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ковентри Сити
Целосно имеФудбал клуб Ковентри Сити
ДржаваАнглија Англија
ПрекарThe Sky Blues (небесно-сини)
Основан13 август 1883; пред 140 години (1883-08-13)
ЛокацијаКовентри, Англија
Бои          небесно-сина и црна
СтадионСент Ендријус
Капацитет29,409
СопственикЏои Сепала
ПретседателАнглија Тим Фишер
МенаџерАнглија Марк Робинс
ЛигаЧемпионшип Чемпионшип
2019–20Лига Еден, 1-ви (промоција)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

ФК Ковентри Ситианглиски фудбалски клуб со седиште во Ковентри, Западен Мидлендс. Клубот моментално се натпреварува во Чемпионшип лигата, второто ниво на англискиот фудбал, откако избориле промоција во Лига Еден за време на сезоната 2019-2020.

Најголемиот успех во својата клупска историја Ковентри Сити го остварил со освојувањето на ФА Купот во 1987 година, кога во финалето го победиле Тотенхем со 3-2.[1] Клубот, исто така, одиграл 34 сезони во првото ниво на англискиот фудбал во периодот 1967-2001 и биле еден од основачките членовите на Премиер лигата во 1992 година.

Најчесто настапуваат во небесно-сини дресови и шорцеви. Својте домашни натпревари ги играле на Хајфилд Роуд од 1899 до 2005 година, сè до отворањето на Рико Арената во август 2005 која го заменила Хајфилд Роуд како дом на клубот. Сепак, откако клубот не успеал да постигне договор со сопствениците на Рико Арената, рагби клубот Васпс, Ковентри Сити се преселиле на стадионот Сент Ендријус во Бирмингем. Ковентри игра дерби натпревар наречен М69 со локалниот соперник Лестер Сити.

Титули[уреди | уреди извор]

1986-1987
2016-2017

Познати играчи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Classic Cup Finals“. The Football Association. Посетено на 8 August 2008.

Ндворешни врски[уреди | уреди извор]