Фудбалска лига Чемпионшип

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чемпионшип лига
Sky Bet Championship.png
Земја Англија Англија
Останати клуб(ови) од Велс Велс (еден клуб)
Конфедерација УЕФА
Основана 2004
1892-1992 (како Втора Дивизија)
1992-2004(како Прва Дивизија)
Број на клубови 24
Нивоа на пирамида 2
Промоција во Премиер лига (прва лига)
Испаѓање во Лига Еден (трета лига)
Most premierships ФА Куп
Актуелен шампион Борнмут Борнмут
(2014–15)
Најмногу титули Сандерленд Сандерленд и
Рединг Рединг
(2 титули)
ТВ партнери Скај Спортс
Би-Би-Си
Вебсајт Мрежно место
Чемпионшип лига 2014-2015

Чемпионшип лига е второто ниво вo англискиот фудбал. Оваа лига се состои од 24 тимови. Првите два тима на табелата на крајот од сезоната влегуваат директно во Премиерлигата, а останатите 4 од 3. до 6. место играат плеј-оф во кој победникот во финалето истотака изборува место во Премиерлигата. Последните три тима пак во лигата испаѓаат во Лига Еден.

Тимови во сезона 2012/13[уреди | уреди извор]

Тимовите со * доаѓаат од подолната дивизија.
Тимовите со ** се испаднати од повисок ранг.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]