Фудбалска лига на Англија Чемпионшип

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбалска лига на Англија Чемпионшип
ЗемјаАнглија Англија
Останати клуб(ови) одВелс Велс (еден клуб)
КонфедерацијаУЕФА
Основана2004
1892-1992 (како Втора Дивизија)
1992-2004(како Прва Дивизија)
Број на клубови24
Нивоа на пирамида2
Промоција воПремиер лига (прва лига)
Испаѓање воЛига Еден (трета лига)
Домашен купФА Куп
Тековен првакНорич Сити Норич Сити
(2018–19)
Најмногу титулиСандерленд Сандерленд и
Рединг Рединг
(2 титули)
ТВ партнериСкај Спортс
Би-Би-Си
Мрежно местоМрежно место
Чемпионшип лига на Англија 2018-2019

Фудбалска лига на Англија Чемпионшип или само Чемпионшип е англиска фудбалска лига, која го претставува второто ниво во лигашкиот систем на земјата и на крајот од секоја сезона дава три клуба кои стекнуваат право да играат во највисокото фудбалско ниво - Премиер лигата. Чемпионшип исто така, е највисокото ниво на Фудбалската лига на Англија.

Оваа лига се состои од 24 клубови кои играат меѓу себе двокружно. Првите две екипи на табелата на крајот од сезоната влегуваат директно во Премиер лигата, а останатите 4 од 3-то до 6-то место играат плејоф, во кој победникот во финалето, исто така, изборува промоција. Последните три екипи во лигата, пак, испаѓаат во Лига Еден.

Тимови во сезона 2018-2019[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]