ФК Брентфорд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брентфорд
Целосно имеФудбалски Клуб Брентфорд
ДржаваАнглија Англија
ПрекарПчели
Основан24 јуни 1901; пред 122 години (1901-06-24)
ЛокацијаЛондон, Англија
СтадионБрентфорд Комјунити Стедиум
Капацитет17,250[1]
СопственикАнглија Метју Бенам
ПретседателАнглија Клиф Краун
МенаџерДанска Томас Франк
ЛигаПремиер лига Премиер лига
2020–21Чемпионшип, 3. место (промоција)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

ФК Брентфорданглиски фудбалски клуб од Брентфорд, Западен Лондон. Моментално се натпреварува во Премиер лигата, првото ниво на англискиот фудбал.

Клубот е основан во 1889 година. Најголемиот период од своето постоење Брентфорд го поминал играјќи во понисиките лиги на англискиот фудбал. Својот најголем успех клубот го остварил во сезоната 1935-1936, кога го освоил петттото место во старата Прва дивизија, што е нивниот највисок лигашки пласман до денес. Покрај тоа Брентфорд, исто така, четири пати стигал до четвртфиналето на ФА купот и трипати бил финалист во Трофејот на фудбалската лига. Во сезоната 2020-2021, како победник на плејофот во Чемпионшип, Брентфорд изборил промоција во Премиер лигата за првпат во својата историја. Така, тие се вратиле во најсилната фудбалска лига на Англија после 74 години.

Прекарот на клубот се пчели. Од 1904 година, својте домашни натпревари Брентфорд ги игра на Брентфорд Комјунити Стедиум, кој има нешто повеќе од 17,000 седечки места. Најголеми ривалства клубот има со својте лондонски соседи Фулам и Квинс Парк Ренџерс. Традиционалната опрема во која играат се пругаст црвено-бел дрес и црни шорцеви.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Обновено на 31 јануари 2022[2]
Бр. Позиција Играч
1 Шпанија ГМ Давид Раја
3 Англија ОД Рико Хенри
5 Јамајка ОД Итан Пинок
6 Данска СР Кристијан Нергор
7 Шпанија СР Серџи Кањос
8 Данска СР Матијас Јенсен
10 Англија СР Џош Дасилва
11 ДР Конго НП Јоан Виса
14 Иран СР Саман Годос
15 Нигерија СР Франк Онјека
17 Англија НП Ајван Тони
18 Шведска ОД Понтус Јансон
19 Франција НП Бриан Мбемо
Бр. Позиција Играч
20 Норвешка ОД Кристофер Ајер
21 Данска СР Кристијан Ериксен
22 Данска ОД Матијас Јоргенсен
23 Гвинеја ОД Жилиен Жанвје
24 Гана СР Тарик Фосу
25 Англија СР Мајлс Пирт-Харис
26 Гренада СР Шендон Баптист
27 Германија СР Витали Јанелт
29 Данска ОД Мадс Бех Соренсен
30 Данска ОД Мадс Роерслев
40 Шпанија ГМ Алваро Фернандес
49 Данска ГМ Јонас Лесл

Титули[уреди | уреди извор]

Домашни натпреварувања[уреди | уреди извор]

1934-1935
1991-1992
1932-1933
1962-1963, 1998-1999, 2008-2009

Регионални натпреварувања[уреди | уреди извор]

1897-1898

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The stadium“. Brentford Football Club New Stadium. Архивирано од изворникот на 2021-04-19. Посетено на 6 September 2020.
  2. „First Team“. Brentford F.C. Посетено на 10 September 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]