Фудбалска лига на Англија Чемпионшип 2018-2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чемпионшип 2018-2019
Logo of competition
Натпреварување Фудбалска лига на Англија Чемпионшип
Спорт Football pictogram.svg Фудбал
Издание 116-то
Организатор Фудбалска лига на Англија
Период од: 4 август 2018
до: 5 мај 2019
Држава  Англија
Резултати
Шампион Норич Сити Норич Сити
4. титула
Промоција Норич Сити Норич Сити
Шефилд Јунајтед Шефилд Јунајтед
Астон Вила Астон Вила
Испаднале Ипсвич Таун Ипсвич Таун
Болтон Болтон
Ротерам Јунајтед Ротерам Јунајтед
Статистика
Најдобар стрелец Финска Теему Пуки
(29 гола)
Одиграни натпревари 552
Постигнати голови 1.473 (2,67 по натпревар)
Хронологија на натпреварувањето
Left arrow.svg 2017–18 2019–20 Right arrow.svg

Фудбалска лига на Англија Чемпионшип 2018-2019 била 116-тата сезона на второто ниво на англискиот фудбал, односно 15-та под името Чемпионшип.

Првото место го освоила екипата на Норич Сити и заедно со второпласираната екипа Шефилд Јунајтед избориле директна промоција во Премиер лигата за сезоната 2019-2020. Ним подоцна им се приклучила екипата на Астон Вила како победник на плејофот. Од лигата испаднале три екипи: Ротерам Јунајтед, Болтон Вондерерс и Ипсвич Таун.

Најдобар стрелец бил Теему Пуки од Норич Сити со 29 гола.

Промена на екипи[уреди | уреди извор]

Следниве екипе ја промениле лигата во однос на сезоната 2017–2018.

Во Чемпионшип

Промоција од Лига Еден

Испаднале од Премиер лига

Од Чемпионшип

Промоција во Премиер лига

Испаднале во Лига Еден

Екипи учеснички и нивните локации[уреди | уреди извор]

Личности и спонзори[уреди | уреди извор]

Екипа Тренер Капитен Најдобар стрелец Опрема Спонзор
Астон Вила Англија Стив Брус (1-10. коло)
Англија Дин Смит (11-46. коло)
Велс Џејмс Честер Англија Тами Абрахам (25) Luke Sport 32Red
Бирмингем Сити Англија Монк, ГариГари Монк Англија Мајкл Морисон Англија Че Адамс (22) Адидас[1] 888sport[2]
Блекбурн Роверс Англија Тони Моубрај Шкотска Чарли Мулгру Англија Бредли Дак
Англија Дани Греам (15)
Умбро 10Bet[3]
Болтон Вондерерс Англија Паркинсон, ФилФил Паркинсон Англија Витер, ДејвидДејвид Витер Англија Вил Бакли (5) Макрон Betfred
Брентфорд Англија Дин Смит (1-10. коло)
Данска Томас Франк (11-46. коло)
Свети Кристофер и Невис Ромејн Сојерс Франција Нил Мопе (25) Адидас LeoVegas[4]
Бристол Сити Англија Џонсон, ЛиЛи Џонсон Австралија Бејли Рајт Сенегал Фамара Џедиу (13) Bristol Sport Dunder[5]
Вест Бромвич Албион Јамајка Дарен Мур (1-36. коло)
Англија Џејмс Шан (37-46. коло)
Северна Ирска Крис Брант Англија Двајт Гајл (23) Пума[6] Ideal Boilers
Виган Атлетик Англија Пол Кук Египет Сем Морси Англија Џо Гарнер
Англија Ник Пауел (8)
Пума DW Sports Fitness
Дарби Каунти Англија Френк Лампард Англија Картис Дејвис[7] Велс Хари Вилсон (15) Умбро[8] 32Red
Ипсвич Таун Англија Пол Харст (1-15. коло)
Шкотска Пол Ламберт (16-46. коло)
Англија Лук Чемберс Велс Гвион Едвардс
Англија Фред Сирс (6)
Адидас Magical Vegas[9]
Квинс Парк Ренџерс Англија Стив Мекларен (1-39. коло)
Англија Џон Јустејс (40-46. коло)
Германија Тони Леистнер Англија Лук Фриман (8) Ереа[10] Royal Panda[11]
Лидс Јунајтед Аргентина Марсело Биелса Шкотска Лиам Купер Англија Кемар Руф (15) Капа[12] 32Red[13]
Мидлсбро Велс Тони Пјулис Англија Џорџ Френд ДР Конго Брит Асомбалонга (14) Hummel 32Red
Милвол Англија Нил Харис Велс Стив Морисон Англија Ли Грегори (10) Макрон TW Drainage
Норич Сити Германија Даниел Фарке Шкотска Грант Ханли Финска Теему Пуки (29) Ереа LeoVegas[14]
Нотингем Форест Шпанија Аитор Каранка (1-26. коло)
Англија Сајмон Ајрланд (27. коло)
Северна Ирска Мартин О'Нил (28-46. коло)
Англија Бен Вотсон[15] Англија Луис Грабан (16) Макрон BetBright[16]
Престон Норт Енд Шкотска Нил, АлексАлекс Нил Англија Том Кларк Ирска Алан Браун
Ирска Калум Робинсон (12)
Најк 32Red[17]
Рединг Англија Пол Клемент (1-20. коло)
Англија Скот Маршал (21-23. коло)
Португалија Хосе Гомес (24-46. коло)
Ирска Пол Мекшејн Брег на Слоновата Коска Јаку Меите (12) Пума[18] Carabao[19]
Ротерам Јунајтед Англија Пол Вoрн Англија Ричард Вуд Англија Мајкл Смит (8) Пума Hodge Clemco[20]
Свонзи Сити Англија Греам Потер Холандија Лерој Фер Шкотска Оливер МекБрни (22) Хома[21] Bet UK[22]
Стоук Сити Англија Гари Роувет (1-26. коло)
Велс Нејтн Џонс (27-46. коло)
Англија Рајан Шоукрос ДР Конго Беник Афобе (8) Макрон bet365
Хал Сити Англија Најџел Адкинс Норвешка Маркус Хенриксен Англија Џарод Боувен (22) Умбро SportPesa
Шефилд Венздеј Холандија Јос Лухукај (1-22. коло)
Шкотска Ли Булен (23-26. коло)
Англија Агну & Англија Клеменс (27-28. коло)
Англија Стив Брус (29-46. коло)
Англија Том Лис Шкотска Стивен Флечер (11) Elev8 Chansiri
Шефилд Јунајтед Англија Вајлдер, КрисКрис Вајлдер Англија Били Шарп Англија Били Шарп (23) Адидас Ramsdens Currency

Завршна табела[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1uparrow green.svg 1. Норич Сити Норич Сити 94 46 27 13 6 93 57 +36
1uparrow green.svg 2. Шефилд Јунајтед Шефилд Јунајтед 89 46 26 11 9 78 41 +37
Noatunloopsong (nuvola).svg 3. Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед 83 46 25 8 13 73 50 +23
Noatunloopsong (nuvola).svg 4. Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион 80 46 23 11 12 87 62 +25
1uparrow green.svg 5. Астон Вила Астон Вила 76 46 20 16 10 82 61 +21
Noatunloopsong (nuvola).svg 6. Дарби Каунти Дарби Каунти 74 46 20 14 12 69 54 +15
7. Мидлсбро Мидлсбро 73 46 20 13 13 49 41 +8
8. Бристол Сити Бристол Сити 70 46 19 13 14 59 53 +6
9. Нотингем Форест Нотингем Форест 66 46 17 15 14 61 54 +7
10. Свонзи Сити Свонзи Сити 65 46 18 11 17 65 62 +3
11. Брентфорд Брентфорд 64 46 17 13 16 73 59 +14
12. Шефилд Венздеј Шефилд Венздеј 64 46 16 16 14 60 62 -2
13. Хал Сити Хал Сити 62 46 17 11 18 66 68 -2
14. Престон Престон 61 46 16 13 17 67 67 0
15. Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс 60 46 16 12 18 64 69 -5
16. Стоук Сити Стоук Сити 55 46 11 22 13 45 52 -7
17. Бирмингем Сити Бирмингем Сити (-9) 52 46 14 19 13 64 58 +6
18. Виган Атлетик Виган Атлетик 52 46 13 13 20 51 64 -13
19. Квинс Парк Ренџерс Квинс Парк Ренџерс 51 46 14 9 23 53 71 -18
20. Рединг Рединг 47 46 10 17 19 49 65 -16
21. Милвол Милвол 44 46 10 14 22 48 64 -16
1downarrow red.svg 22. Ротерам Јунајтед Ротерам Јунајтед 40 46 8 16 22 52 83 -31
1downarrow red.svg 23. Болтон Болтон 32 46 8 8 30 29 78 -49
1downarrow red.svg 24. Ипсвич Таун Ипсвич Таун 31 46 5 16 25 36 77 -41

Легенда:

      Промоција во Премиер лига на Англија 2019-2020
Noatunloopsong (nuvola).svg Се квалификува за плејофот за промоција во Премиер лига на Англија 2019-2020
      Испаѓа во Фудбалска лига на Англија Еден 2019-2020

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.

Санкции:

На Бирмингем Сити му биле одземени 9 бода за непочитување на правилата за профитабилност и одржливост на Фудбалската лига на Англија.[23]

Пласман[уреди | уреди извор]

Плејоф[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
                     
3  Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед 1 2 3  
6  Дарби Каунти Дарби Каунти 0 4 4  
    6  Дарби Каунти Дарби Каунти 1
  5  Астон Вила Астон Вила 2
4  Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион 1 1 2 (3)
5  Астон Вила Астон Вила 2 0 2 (4)  

Финале на плејофот[уреди | уреди извор]

27 мај 2019
15:00 BST
Астон Вила Астон Вила 2–1 Дарби Каунти Дарби Каунти Вембли, Лондон
Гледачи: 85,826
Судија: Пол Тирни
Ел Гази гол 44'
Мекгин гол 59'
Извештај Вагхорн гол 81'

Резултати[уреди | уреди извор]

АСТ БИР БЛЕ БОЛ БРЕ БРИ ВБА ВИГ ДАР ИПС КПР ЛИД МИД МИЛ НОР НОТ ПРЕ РЕД РОТ СВО СТО ХАЛ ШФВ ШФЈ
Астон Вила –––– 4–2 2-1 2-0 2-2 2-1 0-2 3-2 4-0 2-1 2-2 2-3 3-0 1-0 1-2 5-5 3-3 1-1 2-0 1-0 2-2 2-2 1-2 3-3
Бирмингем Сити 2-1 –––– 2-2 0-1 0-0 0-1 1-1 1-1 2-2 2-2 0-0 1-0 1-2 0-2 2-2 2-0 3-0 2-1 3-1 0-0 2-0 3-3 3-1 1-1
Блекбурн Роверс 1-1 2-2 –––– 2-0 1-0 0-1 2-1 3-0 2-0 2-0 1-0 2-1 0-1 0-0 0-1 2-2 0-1 2-2 1-1 2-2 0-1 3-0 4-2 0-2
Болтон Вондерерс 0-2 1-0 0-1 –––– 0-1 2-2 0-2 1-1 1-0 1-1 1-2 0-1 0-2 2-1 0-4 0-3 1-2 1-1 2-1 0-1 0-0 0-1 0-2 0-3
Брентфорд 1-0 1-1 5-2 1-0 –––– 0-1 0-1 2-0 3-3 2-0 3-0 2-0 1-2 2-0 1-1 2-1 3-0 2-2 5-1 2-3 3-1 5-1 2-0 2-3
Бристол Сити 1-1 1-2 4-1 2-1 1-1 –––– 3-2 2-2 0-2 1-1 2-1 0-1 0-2 1-1 2-2 1-1 0-1 1-1 1-0 2-0 0-1 1-0 1-2 1-0
Вест Бромвич 2-2 3-2 1-1 1-2 1-1 4-2 –––– 2-0 1-4 1-1 7-1 4-1 2-3 2-0 1-1 2-2 4-1 4-1 2-1 3-0 2-1 3-2 1-1 0-1
Виган Атлетик 3-0 0-3 3-1 5-2 0-0 1-0 1-0 –––– 0-1 1-1 2-1 1-2 0-0 1-0 1-1 2-2 2-0 0-0 1-0 0-0 0-0 2-1 3-2 0-3
Дарби Каунти 0-3 3-1 0-0 4-0 3-1 1-1 3-1 2-1 –––– 2-0 2-0 1-4 1-1 0-1 1-1 0-1 2-0 2-1 6-1 2-1 0-0 2-0 1-1 2-1
Ипсвич Таун 1-1 1-1 2-2 0-0 1-1 2-3 1-2 1-0 1-1 –––– 0-2 3-2 0-2 2-3 1-1 1-1 1-1 1-2 1-0 0-1 1-1 0-2 0-1 1-1
Квинс Парк Ренџерс 1-0 3-4 1-2 1-2 3-2 0-3 2-3 1-0 1-1 3-0 –––– 1-0 2-1 2-0 0-1 0-1 1-4 0-0 1-2 4-0 0-0 2-3 3-0 1-2
Лидс Јунајтед 1-1 1-2 3-2 2-1 1-1 2-0 4-0 1-2 2-0 2-0 2-1 –––– 0-0 3-2 1-3 1-1 3-0 1-0 2-0 2-1 3-1 0-2 1-0 0-1
Мидлсбро 0-3 1-0 1-1 2-0 1-2 0-1 1-0 2-0 1-1 2-0 2-0 1-1 –––– 1-1 0-1 0-2 1-2 2-1 0-0 0-0 1-0 1-0 0-1 3-0
Милвол 2-1 0-2 0-2 1-1 1-1 1-2 2-0 2-1 2-1 3-0 0-0 1-1 2-2 –––– 1-3 1-0 1-3 1-0 0-0 1-2 0-0 2-2 0-0 2-3
Норич Сити 2-1 3-1 2-1 3-2 1-0 3-2 3-4 1-0 3-4 3-0 4-0 0-3 1-0 4-3 –––– 3-3 2-0 2-2 3-1 1-0 0-1 3-2 2-1 1-0
Нотингем Форест 1-3 2-2 1-2 1-0 2-1 0-1 1-1 3-1 1-0 2-0 0-1 4-2 3-0 2-2 1-2 –––– 0-1 1-0 1-0 2-1 0-0 3-0 2-1 1-0
Престон 1-1 1-0 4-1 2-2 4-3 1-1 2-3 4-0 0-0 4-0 1-0 0-2 1-1 3-2 3-1 0-0 –––– 2-3 1-1 1-1 2-2 1-2 3-3 0-1
Рединг 0-0 0-0 2-1 0-1 2-1 3-2 0-0 3-2 1-2 2-2 0-1 0-3 0-1 3-1 1-2 2-0 2-1 –––– 1-1 1-4 2-2 3-0 1-2 0-2
Ротерам Јунајтед 1-2 1-3 3-2 1-1 2-4 0-0 0-4 1-1 1-0 1-0 2-2 1-2 1-2 1-0 1-2 2-1 2-1 1-1 –––– 2-1 2-2 2-3 2-2 2-2
Свонзи Сити 0-1 3-3 3-1 2-0 3-0 0-1 1-2 2-2 1-1 2-3 3-0 2-2 3-1 1-0 1-4 0-0 1-0 2-0 4-3 –––– 3-1 2-2 2-1 1-0
Стоук Сити 1-1 0-1 2-3 2-0 1-1 0-2 0-1 0-3 2-1 2-0 2-2 2-1 0-0 1-0 2-2 2-0 0-2 0-0 2-2 1-0 –––– 2-0 0-0 2-2
Хал Сити 1-3 2-0 0-1 6-0 2-0 1-1 1-0 2-1 1-2 2-0 2-2 0-1 1-1 2-1 0-0 0-2 1-1 3-1 2-2 3-2 2-0 –––– 3-0 0-3
Шефилд Венздеј 1-3 1-1 4-2 1-0 2-0 2-0 2-2 1-0 1-2 2-1 1-2 1-1 1-2 2-1 0-4 3-0 1-0 0-0 2-2 3-1 2-2 1-1 –––– 0-0
Шефилд Јунајтед 4-1 0-0 3-0 2-0 2-0 2-3 1-2 4-2 3-1 2-0 1-0 0-1 1-0 1-1 2-1 2-0 3-2 4-0 2-0 1-2 1-1 1-0 0-0 ––––

Статистика и награди[уреди | уреди извор]

Поединечна статистика[уреди | уреди извор]

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

Ажурирана на 7 мај 2019[24]

Теему Пуки од Норич Сити бил најдобар стрелец за сезоната со 29 гола.
Гол Играч Клуб
29 Финска Теему Пуки Норич Сити Норич Сити
25 Франција Нил Мопе Брентфорд Брентфорд
25 Англија Тами Абрахам Астон Вила Астон Вила
23 Англија Двајт Гејл Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион
23 Англија Били Шарп Шефилд Јунајтед Шефилд Јунајтед
22 Англија Че Адамс Бирмингем Сити Бирмингем Сити
22 Шкотска Оливер МекБрни Свонзи Сити Свонзи Сити
22 Англија Џарод Боувен Хал Сити Хал Сити
22 Англија Џеј Родригес Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион
16 Англија Луис Грабан Нотингем Форест Нотингем Форест
15 Англија Бредли Дак Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс
15 Велс Хари Вислон Дарби Каунти Дарби Каунти
15 Ирска Дејвид МекГолдрик Шефилд Јунајтед Шефилд Јунајтед
15 Англија Дани Греам Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс
14 ДР Конго Брит Асомбалонга Мидлсбро Мидлсбро
13 Сенегал Фамара Џедиу Бристол Сити Бристол Сити
12 Шпанија Пабло Ернандес Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед
12 Англија Фрејзер Кемпбел Хал Сити Хал Сити
12 Ирска Алан Браун Престон Престон
12 Брег на Слоновата Коска Јаку Меите Рединг Рединг

Хет-трикови[уреди | уреди извор]

Играч За Против Резултат Дата Ref
Англија Лукас Јуткиевич Бирмингем Сити Ротерам Јунајтед 3–1 (Д) 6 октомври 2018 [25]
Англија Били Шарп Шефилд Јунајтед Виган Атлетик 4–2 (Д) 27 октомври 2018 [26]
Англија Че Адамс Бирмингем Сити Хал Сити 3–3 (Д) 10 ноември 2018 [27]
Англија Тами Абрахам4 Астон Вила Нотингем Форест 5–5 (Д) 28 ноември 2018 [28]
Англија Дани Греам Блекбурн Роверс Шефилд Венздеј 4–2 (Д) 1 декември 2018 [29]
Англија Двајт Гејл Вест Бромвич Албион Ротерам Јунајтед 0–4 (Г) 22 декември 2018 [30]
Англија Били Шарп Шефилд Јунајтед Астон Вила 3–3 (Г) 8 февруари 2019 [31]
Англија Че Адамс Бирмингем Сити Квинс Парк Ренџерс 3–4 (Г) 9 февруари 2019 [32]
Алжир Саид Бенрахма Брентфорд Хал Сити 5–1 (Д) 23 февруари 2019 [33]
Англија Мартин Вагорн Дарби Каунти Ротерам Јунајтед 6–1 (H) 30 март 2019 [34]
Австрија Андреас Вајман Бристол Сити Шефилд Јунајтед 2–3 (Г) 30 март 2019 [35]
Англија Мејсон Маунт Дарби Каунти Болтон Вондерерс 4–0 (Д) 13 април 2019 [36]
Англија Двајт Гејл Вест Бромвич Албион Престон Норт Енд 4–1 (H) 13 април 2019 [37]

4 Играчот постигнал 4 гола

Факти и бројки[уреди | уреди извор]

 • Екипа со најмногу победи: Норич Сити (27)
 • Екипа со најмногу нерешени: Стоук Сити (22)
 • Екипа со најмногу порази: Болтон Вондерерс (30)
 • Екипа со најмалку победи: Ипсвич Таун (5)
 • Екипа со најмалку нерешени: Лидс Јунајтед и Болтон Вондерерс (8)
 • Екипа со најмалку порази: Норич Сити (6)
 • Екипа со најдобар напад: Норич Сити (93 постигнати гола)
 • Екипа со најслаб напад: Болтон Вондерерс (29 постигнати гола)
 • Екипа со најдобра одбрана: Јувентус (30 примена гола)
 • Екипа со најслаба одбрана: Кјево (75 примени гола)
 • Екипа со најдобра гол-разлика: Шефилд Јунајтед (+37)
 • Екипа со најлоша гол-разлика: Болтон Вондерерс (−49)
 • Натпревар со најмногу голови: (10)
Астон Вила - Нотингем Форест 5-5 (28 ноември 2018)
 • Победи со најголема разлика:
Најголема победа на домашен терен: Вест Бромвич Албион - Квинс Парк Ренџерс 7-1 (18 август 2018)
Најголема победа на гостински терен: Шефилд Венздеј - Норич Сити 0-4 (3 октомври 2018), Ротерам Јунајтед - Вест Бромвич Албион 0-4 (22 декември 2018), Болтон Вондерерс - Норич Сити (16 февруари 2019)

Награди[уреди | уреди извор]

Месечни награди[уреди | уреди извор]

Месец Менаџер на месецот Играч на месецот Наводи
Менаџер Клуб Играч Клуб
Август Аргентина Марсело Биелса Лидс Јунајтед Англија Кемар Руф Лидс Јунајтед [38][39]
Септември Јамајка Дарен Мур Вест Бромвич Албион Англија Двајт Гејл Вест Бромвич Албион [40][41]
Октомври Англија Стив Мекларен Квинс Парк Ренџерс Англија Лукаш Јуткиевич Бирмингем Сити [42][43]
Ноември Германија Даниел Фарке Норич Сити Англија Тами Абрахам Астон Вила [44][45]
Декември Англија Наџел Адкинс Хал Сити Англија Џарод Боуен Хал Сити [46][47]
Јануари Англија Тони Моубрај Блекбурн Роверс Англија Адам Армстронг Блекбурн Роверс [48]
Февруари Англија Крис Вилдер Шефилд Јунајтед Англија Че Адамс Бирмингем Сити [49]
Март Англија Дин Смит Астон Вила Нигерија Семи Аџаји Ротерам Јунајтед [50]
Април Англија Крис Вилдер Шефилд Јунајтед Англија Двајт Гејл Вест Бромвич Албион [51]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Adidas to become Blues' new kit supplier“. Birmingham City FC. Архивирано од изворникот на 2016-03-26. Посетено на 22 April 2016.
 2. „Order the 2016/17 home shirt now“. Birmingham City FC. Архивирано од изворникот на 2016-08-28. Посетено на 6 June 2016.
 3. „Blackburn Rovers scores 10Bet deal – Lancashire Business View“. 19 July 2018. Архивирано од изворникот на 2019-04-19. Посетено на 2019-05-07.
 4. „LeoVegas new Shirt Sponsor and Title Partners“. Brentford FC. Архивирано од изворникот на 2020-11-19. Посетено на 19 June 2017.
 5. „City reveals Dunder as new shirt sponsor“. Bristol City.
 6. „Albion team up with PUMA“. West Bromwich Albion F.C. 23 May 2018. Посетено на 23 May 2018.
 7. „Why Richard Keogh was not handed back the captain's armband in Derby County's defeat by Middlesbrough“. 23 April 2018. Посетено на 23 April 2018.
 8. „Derby County Announce Umbro Kit Deal“. Посетено на 12 June 2017.
 9. „TOWN AGREE NEW SHIRT SPONSORSHIP DEAL“. Ipswich Town FC. Посетено на 11 January 2018.
 10. „QPR AGREE ERREA KIT DEAL“. QPR. Архивирано од изворникот на 12 January 2017. Посетено на 30 April 2017.
 11. „ROYAL PANDA CONFIRMED AS NEW SHIRT SPONSORS“. QPR. Посетено на 22 June 2017.
 12. „KAPPA: NEW KIT DEAL ANNOUNCED“. Leeds United FC. Посетено на 31 May 2016.
 13. „UNITED ANNOUNCE NEW SHIRT SPONSOR“. Leeds United FC. Посетено на 31 May 2016.
 14. „City Announce New Principal Club Sponsor“. Norwich City F.C. 26 June 2017. Архивирано од изворникот на 2020-11-11. Посетено на 2019-05-07.
 15. „Ben Watson will be Nottingham Forest captain this season – but Aitor Karanka wants more than one leader“. Nottingham Post. 13 July 2018.
 16. „Nottingham Forest announce landmark deal with BetBright“. Nottingham Forest. Посетено на 13 June 2018.
 17. „32Red Become New Principal Partner of Preston North End“.
 18. „Reading FC announce new PUMA kit deal“. Reading FC. Посетено на 31 May 2016.
 19. „Reading FC sign Carabao as Principal Partner until 2019“.
 20. „Millers strike Hodge Clemco deal – News – Rotherham United“.
 21. „Swans sign Joma for new campaign“. swanseacity.com. Архивирано од изворникот на 2016-06-04. Посетено на 3 May 2016.
 22. „Bet UK back Swans in new shirt deal“. swanseacity.com. Посетено на 22 June 2018.
 23. „EFL statement: Birmingham City“ (англиски). English Football League.
 24. „Championship Top Scorers“. Посетено на 28 February 2016.
 25. „Birmingham 3–1 Rotherham: Lukas Jutkiewicz hat-trick inspires Blues win“. Sky Sports. 6 October 2018.
 26. „Sheffield United 4–2 Wigan Athletic: Billy Sharp nets hat-trick as Blades go top“.
 27. „Birmingham City 3–3 Hull City: Che Adams hat-trick earns Blues point“.
 28. „Aston Villa 5–5 Nottingham Forest: Tammy Abraham scores four in 10-goal draw“. BBC. 28 November 2018.
 29. „Blackburn 4–2 Sheff Wed: Danny Graham shines with first Rovers hat-trick“. Sky Sports. 1 December 2018.
 30. „Rotherham United 0–4 West Bromwich Albion: Baggies boss hails 'phenomenal' hat-trick hero Gayle“. BBC. 22 December 2018.
 31. „Aston Villa 3–3 Sheffield United: Andre Green's stoppage-time strike completes incredible Villa comeback“. Sky Sports. 9 February 2019.
 32. „Queens Park Rangers 3–4 Birmingham City: Blues hold off thrilling Rangers comeback“. BBC. 9 February 2019.
 33. „Brentford 5–1 Hull: Said Benrahma hits hat-trick in thumping Bees win“. Sky Sports. 23 February 2019.
 34. „Derby County 6–1 Rotherham United: Martyn Waghorn hat-trick helps Rams thrash Millers“. BBC. 30 March 2019.
 35. „Sheffield United 2–3 Bristol City: Andreas Weimann hat-trick dents Blades' promotion hopes“. BBC Sport. 30 March 2019.
 36. „Derby County 4–0 Bolton Wanderers: Rams rout deepens Bolton woes“. BBC Sport. 13 April 2019.
 37. „West Bromwich Albion 4–1 Preston North End: Dwight Gayle hits a hat-trick in thumping Baggies win“. BBC Sport. 13 April 2019.
 38. „Manager of the Month: Marcelo Bielsa“. Efl.com (англиски). Архивирано од изворникот на 2019-04-08. Посетено на 11 January 2019.
 39. „Player of the Month: Kemar Roofe“. Efl.com (англиски). Посетено на 11 January 2019.
 40. „Manager of the Month: Darren Moore“. Efl.com (англиски). Посетено на 11 January 2019.
 41. „Player of the Month: Dwight Gayle“. Efl.com (англиски). Посетено на 11 January 2019.
 42. „Championship Manager of the Month: Steve McClaren“. Efl.com (англиски). Посетено на 11 January 2019.
 43. „Championship Player of the Month: Lukas Jutkiewicz“. Efl.com (англиски). Посетено на 11 January 2019.
 44. „Sky Bet Championship Manager of the Month“. Efl.com (англиски). Посетено на 11 January 2019.
 45. „Sky Bet Championship Player of the Month“. Efl.com (англиски). Посетено на 11 January 2019.
 46. „Championship Manager of the Month: December winner“. Efl.com (англиски). Посетено на 11 January 2019.
 47. „Championship Player of the Month: December winner“. Efl.com (англиски). Посетено на 11 January 2019.
 48. „Blackburn pair Tony Mowbray and Adam Armstrong win Sky Bet Championship January awards“. Sky Sports. 7 February 2019.
 49. „Che Adams and Chris Wilder win Sky Bet Championship February award“. Sky Sports. 8 March 2019.
 50. „Sky Bet EFL March awards: Player of the Month and Manager of the Month winners announced“. Sportinglife.com. Посетено на 28 April 2019.
 51. „Sky Bet Championship: Manager and Player of the Month winners“. 3 May 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]