Фудбалска репрезентација на Англија под 21 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
 Англија
СојузФудбалски сојуз на Англија
КонфедерацијаУЕФА (Европа)
СелекторИрска Ли Карсли
Најмногу настапиЏејмс Милнер (46)
Најдобар стрелецАлан Ширер и
Франсис Џеферс (13)
ФИФА кодENG
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Англија Англија 2 - 1 Велс Велс
(Вулверхемптон, Англија; 15 декември, 1976)
Најголема победа
Англија Англија 7 - 0 Сан Марино
Сан Марино (19 ноември, 2013)
Најлош пораз
Романија Романија 4 - 0 Англија Англија
(Плоешти, Романија; 14 октомври, 1980)

/>

Records for competitive
matches only.
Европско првенство под 21 година
Учества14 (Првпат во 1978)
Најдобар резултатПобедници, (1982, 1984)

Фудбалската репрезентација на Англија под 21 година е фудбалска репрезентација на Англија за играчи на возраст до и под 21 година и е контролирана од страна на Англискиот фудбалски сојуз.

Првиот натпревар оваа репрезентација го одиграла на 15 декември 1976 година, на Стадионот Молинју, играјќи 0-0 против Велс.

Репрезентацијата се натпреварува на Европското првенство под 21 година, кое се одржува на секои две години. Досега Англија има две победи на натпреварувањето во 1982 и 1984 година.

Настапи на меѓународни натпреварувања[уреди | уреди извор]

Европско првенство за играчи под-21 година[уреди | уреди извор]

Европско првенство за играчи под 21 година Квалификации Селектор(и)
Домаќин/Година Рунда Позиција ОН П Н * И ДГ ПГ ОН П Н И ДГ ПГ
Europe 1978 Полуфинале 4-то од 8 4 1 2 1 4 4 4 4 0 0 17 2 Секстон
Europe 1980 Полуфинале 3-то од 8 4 1 1 2 4 4 4 4 0 0 11 2 Секстон
Europe 1982 Шампиони 1-во од 8 6 3 2 1 11 8 6 4 1 1 12 5 Секстон
Europe 1984 Шампиони 1-во од 8 6 5 0 1 13 3 6 5 0 1 13 4 Секстон
Europe 1986 Полуфинале 4-то од 8 4 1 2 1 3 4 6 3 2 1 9 3 Секстон
Europe 1988 Полуфинале 3-то од 8 4 2 1 1 6 6 4 1 3 0 7 3 Секстон
Europe 1990 Не се квалификувале 6 4 1 1 10 5 Секстон
Europe 1992 Не се квалификувале 6 3 1 2 11 5 МекМенеми
Франција 1994 Не се квалификувале 10 4 3 3 20 8 МекМенеми
Шпанија 1996 Не се квалификувале 8 6 1 1 13 4 Секстон
Романија 1998 Не се квалификувале 10 6 3 1 11 5 Тејлор
Словачка 2000 Групна фаза 5-то од 8 3 1 0 2 6 4 9 8 0 1 26 3 Тејлор, Рид, Вилкинсон[1]
Швајцарија 2002 Групна фаза 7-мо од 8 3 1 0 2 4 6 8 5 2 1 18 8 Вилкинсон Плат[2]
Германија 2004 Не се квалификувале 8 3 2 3 14 10 Плат
Португалија 2006 Не се квалификувале 12 6 4 2 23 10 Тејлор
Холандија 2007 Полуфинале 3-то од 8 4 1 3 0 5 3 4 3 1 0 8 4 Тејлор, Пирс[3]
Шведска 2009 Финалист 2-ро од 8 5 2 3 0 8 9 10 8 2 0 22 5 Пирс
Данска 2011 Групна фаза 7-мо од 8 3 0 2 1 2 3 10 6 3 1 17 8 Пирс
Израел 2013 Групна фаза 7-мо од 8 3 0 0 3 1 5 10 9 0 1 26 3 Пирс
Чешка 2015 Групна фаза 7-мо од 8 3 1 0 2 2 4 12 11 1 0 35 4 Саутгејт
Полска 2017 Полуфинале 3 од 12 4 2 2 0 7 3 8 6 2 0 20 3 Саутгејт, Бутројд[4]
Вкупно 2 титули 14/21 53 19 17 17 71 65 161 109 32 20 343 103

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Статистика на играчите[уреди | уреди извор]

Играчи со најмногу настапи[уреди | уреди извор]

Поз. Играч Клуб(ови) У-21 настапи
1 Џејмс Милнер Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед, Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед, Астон Вила Астон Вила 46
2 Натаниел Чалоба Челси Челси, Вотфорд Вотфорд 40
3 Нејтн Редмонд Бирмингем Сити Бирмингем Сити, Норич Сити Норич Сити, Саутхемптон Саутхемптон 38
4 Том Хадлстоун Дарби Каунти Дарби Каунти, Тотенхем Тотенхем 33
Фабрис Муамба Бирмингем Сити Бирмингем Сити, Болтон Болтон 33
6 Џејмс Ворд-Проус Саутхемптон Саутхемптон 31
7 Мајкл Мансиен Челси Челси, Хамбургер Хамбургер 30
8 Скот Карсон Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед, Ливерпул Ливерпул 29
Стивен Тејлор Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед 29
Дани Роуз Тотенхем Тотенхем 29

Забелешка: Клубот или клубовите се однесуваат на клубовите за кој играчот играл за времето додека бил У-21 репрезентативец. Играчите во задебелено сè уште имаат право да настапуваат за оваа репрезентација.

Играчи со најмногу постигнати голови[уреди | уреди извор]

Поз. Играч Клуб(ови) У-21 голови
1 Алан Ширер Саутхемптон Саутхемптон 13
Франсис Џеферс Евертон Евертон, Арсенал Арсенал 13
3 Саидо Бераино Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион 11
4 Нејтн Редмонд Бирмингем Сити Бирмингем Сити, Норич Сити Норич Сити, Саутхемптон Саутхемптон 10
5 Дарент Бент Ипсвич Таун Ипсвич Таун, Чарлтон Чарлтон 9
Френк Лампард Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед 9
Џејм Милнер Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед, Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед, Астон Вила Астон Вила 9
8 Хари Кејн Тотенхем Тотенхем 8
Марк Хатели Ковентри Ковентри Сити, Портсмут Портсмут 8
Луис Бејкер Челси Челси, Витесе Витесе 8
Карл Корт AФК Вимблдон AФК Вимблдон 8

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Тејлор ја водел репрезентацијата во првите пет квалификациски натпревари, Рид во една: Вилкинсон во останатите квалификациски натпревари и на завршницата од Европското првенство.
  2. Вилкинсон бил отпуштен по пет квалификациски натпревари, Плат ја водел репрезентацијата во останатите квалификациски натпревари и на завршницата од Европското првенство.
  3. Тејлор ја водел репрезентацијата во квалификацискиот цисклус. Потоа тој ја напуштил функцијата пред почетокот на турнирот и бил заменет од Пирс.
  4. Саутгејт ја водел репрезентацијата во првите шест квалификациски натпревари, додека Бутројд во останатите квалификациски натпревари и на завршницата од Европското првенство.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]