АФК Хал Сити

Од Википедија — слободната енциклопедија
Англија Хал Сити
Hull City Crest 2019.png
Целосно имеАсоциешн Фудбал клуб Хал Сити
ПрекариТигрите
Основан1904
СтадионКеј-Си Стедиум[1]
Кингстон на Хал, Англија
(Капацитет: 25,400)
ПретседателЕгипет Асен Алам
МенаџерАнглија Стив Брус
ЛигаChampionship (D2)
2018/1913-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
фinco
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

АФК Хал Сити е професионален фудбалски клуб од Кингстон на Хал, грофовијата Источен Јоркшир, Англија. Моментално се натпреварува во Премиер лигата, првиот ранг на англискиот фудбал. Клубот е основан во 1904 година. Од 2002 година својте домашни натпревари ги игра на Кеј-Си Стедиум. Најголем соперник на клубот му е Лидс Јунајтед, но клубот исто така има соперништво и со Шефилд Јуанјтед.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
2 Англија ОД Моузес Одубаџо
3 Шкотска ОД Ендрју Робертсон
5 Англија ОД Хари Мегваер
6 Англија ОД Картис Дејвис (капитен)[2]
7 Ирска СР Дејвид Мејлер
8 Англија СР Том Хадлстоун
9 Уругвај НП Абел Ернандес
10 Сенегал СР Алфред Н'Диаје
11 Англија СР Сем Клукас
13 Италија ОД Андреа Ранокија
14 Норвешка ОД Омар Елабделуи
15 Шкотска ОД Шон Малоуни
16 Швајцарија ГМ Елдин Јакуповиќ
17 Полска СР Камил Гросицки
18 Демократска Република Конго НП Диумерси Мбокани
Бр. Позиција Играч
19 Англија НП Вил Кин
20 Норвешка НП Адама Диоманде
21 Англија ОД Мајкл Доусон
22 Норвешка СР Маркус Хенриксен
23 Шкотска ГМ Дејвид Маршал
24 Сенегал НП Умар Нијасе
25 Англија СР Рајан Мејсон
27 Египет СР Ахмед Елмохамади
28 Англија ОД Џош Тајмон
29 Англија НП Џерод Боуен
31 Ирска ОД Брајан Ленихан
32 Англија НП Грег Луер
40 Бразил СР Евандро
50 Србија СР Лазар Марковиќ

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. * http://www.stadionwelt.de/sw_stadien/index.php?folder=sites&site=ligen&land=England Архивирано на 6 ноември 2014 г.
  2. „FA Cup: Curtis Davies on his Hull City half-time team talk that changed everything“. Hull Daily Mail. 14 April 2014. Архивирано од изворникот на 2014-04-14. Посетено на 19 April 2014.