1904

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1904 г.  во други календари
Грегоријански календар 1904
MCMIV
Ab urbe condita 2657
Асирски календар 6654
Бахајски календар 60–61
Бенгалски календар 1311
Берберски календар 2854
Будистички календар 2448
Бурмански календар 1266
Византиски календар 7412–7413
Еврејски календар 5664–5665
Ерменски календар 1353
ԹՎ ՌՅԾԳ
Етиопски календар 1896-1897
Игбоански календар 904–905
Ирански календар 1282–1283
Исламски календар 1321–1322
Јапонски календар Период Меиџи 37
(37年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 癸卯年月日
(4540/4600)
— до —
甲辰年月日
(4541/4601)
Коптски календар 1620–1621
Корејски календар 4237
Календар Мингуо 8 пред РК
民前8年
Селевкидски календар 2215–2216
Тајландски сончев календар 2447
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1960–1961
 - Шака самват 1826–1827
 - Кали југа 5005–5006
Француски револуционерен календар CXIICXIII
112–113
Холоценски календар 11904
Џуче-календар нема (пред 1912)

1904 (MCMIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1904. година од новата ера, 904. од вториот милениум, 4. од 20 век и петта од 1900-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7412 и 7413 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6654 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5664 и 5665 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2657.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1904. година се протега во 4540 и 4541, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4600 и 4601 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2447. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1321 и 1322 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

  • 25 јануари - Излезе првиот број на белградскиот весник „Политика“.

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]Видете исто: