1946

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1946 г.  во други календари
Грегоријански календар 1946
MCMXLVI
Ab urbe condita 2699
Асирски календар 6696
Бахајски календар 102–103
Бенгалски календар 1353
Берберски календар 2896
Будистички календар 2490
Бурмански календар 1308
Византиски календар 7454–7455
Еврејски календар 5706–5707
Ерменски календар 1395
ԹՎ ՌՅՂԵ
Етиопски календар 1938-1939
Игбоански календар 946–947
Ирански календар 1324–1325
Исламски календар 1365–1366
Јапонски календар Период Шова 21
(21年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 乙酉年月日
(4582/4642)
— до —
丙戌年月日
(4583/4643)
Коптски календар 1662–1663
Корејски календар 4279
Календар Мингуо Република Кина 35
民國35年
Селевкидски календар 2257–2258
Тајландски сончев календар 2489
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2002–2003
 - Шака самват 1868–1869
 - Кали југа 5047–5048
Француски револуционерен календар CLIVCLV
154–155
Холоценски календар 11946
Џуче-календар 35

1946 (MCMXLVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1946. година од новата ера, 946. од вториот милениум, 46. од 20 век и седма од 1940-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7454 и 7455 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6696 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5706 и 5707 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2699.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1946. година се протега во 4582 и 4583, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4642 и 4643 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2489. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1365 и 1366 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

  • 2 јуниИталија на референдум решава да стане република, по што италијанскиот крал е принуден да ја напушти земјата.

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Видете исто: