Оливер Стоун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оливер Стоун
Оливер Стоун во 2016 година
Роден(а)15 септември 1946 (1946-09-15) (75 г.)
Њујорк, САД
НационалностАмериканец
Занимањефилмски режисер , сценарист, филмски продуцент, автор
СопружникНаџва Саркис (в. 1971; развод 1977)
Елизабет Кокс (в. 1981; развод 1993)
Сун-Јунг (в. 1996)
Деца3

Вилијам Оливер Стоун (англиски: Oliver Stone, роден во Њујорк на 5 септември 1946 година) — американски филмски режисер и сценарист. Станал познат во доцните 1980-ти и раните 1990-ти години за режирање на серија филмови за Виетнамската војна во Виетнам, каде учествувал како член на американската пешадија. Неговата работа главно е фокусирана на современи политички и културни теми, честопати контроверзни. Тој за време на својот живот добил 3 Оскари, за најдобро адаптирано сценарио за "Midnight Express" (1978), како и за најдобар режисер за "Vod" (1986).

Детство, младост и кариера[уреди | уреди извор]

Стоун е роден во Њујорк, во семејството на Жаклин и Луј Стоун. Тој израснал во Меннет и Стамфорд. Неговиот татко, како и неговата мајка биле евреи. Како религиозен компромис, Оливер станал член на Американската Епископска Црква. Стоун исто така се образувал во училиштето Тринити, псоле одредено време неговите родители го испратиле да се студира во школата Хил во Потстан, Пенсилванија. Неговата мајка честопати била отсутна, па поради тоа неговиот татко имал големо влијание во неговиот живот.

Стоун бил примен во Универзитетот Јеил, но по една година се откажал. Тој се откажал, бидејќи добил инспирација од романот Џозеф Конрад, ["Лорд Џим"], како и од песната "Грчки Зорб" од Џорџ Харисон, да предава англиски јазик во Јужен Виетнам. Стоун предавал шест месеци, но после тоа тој работел на трговскиот брод на морнарицата на САД, кој одел во Орегон и Мексико.

Во септември 1967 година тој аплицирал за Армијата на САД, барајќи борба против улогата во Виетнам. Тој се борел со 25-та пешадиска дивизија, но подоцна и со Првата конен дивизија ја заработил бронзената ѕвезда и пурпурното срце со Oak Leaf пред да биде отпуштен во 1968 година, по 15 месеци.

Успех во менстрим[уреди | уреди извор]

Тој снимил три филма за Виетнам: "Упатство за смртта" (1986), "Роден е на 4 јули" (1989) и "Небото и Земјата" (1993). Тој овие 3 филмови ги нарекол трилогија, иако тие се занимаваат со различни аспекти на војната. Линијата на смртта е полу-автобиографски филм за искуството на режисерот во битката. "Роден на 4 јули" е филм заснован на автобиографијата на Рон Ковик. За време на истиот период, Стоун го режирал - {Вол Стрит} - (1987), за што Мајкл Даглас го освоил Оскарот за најдобар глумец.

За "Годината на змејот" (1985) добил номинација за Златната малина во категоријатата "Најлошото сценарио". Други филмови во кои учествувал како сценарист се: Конан Варварин (1982), Скарфејс (1983), "8 милиони начини да умрат" (1986) и "Евита" (1996). Тој исто така напишал или учествувал во пишување на сите филмови што ги снимил, освен за Full Turn (1997).

1996 година[уреди | уреди извор]

Стоун исто така го режирал "Full turn" (1997), како и "Any Given Sunday" - (1999) - филм за борбата за власт во и околу тимот на американскиот фудбал. Во 2000 година, Стоун со Чарли Шин и Мајкл Даглас се појавил во "Again". Филмот е документарец за снимањето на {Вол Стрит} - (1987). Стоун, исто така, го режирал филмот "Александар" (2004), биографски филм за Александар Велики. Стоун исто така се обидел да се насочи на четвртиот филм за време на Виетнамската војна, - {Pinkville}, кој го покажувал истражувањето на Ми лаи. Стоун исто така напишал, продуцирал и режирал биографски филм за Џорџ В. Буш, наречен "{W.}". Тој посочил во филмот се опишува детството на контроверзниот претседател, односот со својот татко, борбата со алкохолизмот, разоткривањето на христијанската вера и неговиот личен живот.

Во периодот од јули 2015 до февруари 2017 година, тој направил серија интервјуа со рускиот претседател Владимир Путин. Интервјуата се претставени како четиринасочен документарен филм "Интервју со Путин".

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: