Џон Ф. Кенеди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џон Фицџералд Кенеди
John Fitzgerald Kennedy
Џон Ф. Кенеди


Мандат
20 јануари 1961 – 22 ноември 1963
Заменик претседател(и)   Линдон Џонсон
Претходник Двајт Ајзенхауер
Следбеник Линдон Џонсон

Роден
Бруклин, Масачусетс, САД
Партија Демократска
Сопружник Жаклина Оназис
Религија Католик
Потпис John F. Kennedy signature.png

Џон Фицџералд Кенеди (англиски: John Fitzgerald Kennedy; (29 мај 191722 ноември 1963) — триесет и петти Претседател на САД. Неговиот мандат траеше од 1961, до неговиот атентат во 1963 г.

По Втората светска војна служел во морнарицата на Пацификот, а по војната бил новинар. Во 1947 година бил избран во Конгресот, а во 1952 година станал сенатор. За претседател на САД бил избран во 1960 година, а инаугуриран на 20 јануари 1961 година. Бил најмлад претседател во историјата на САД (по Теодор Рузвелт, кој 1901 по убиството над Вилијам МекКинли како потпретседател автоматски станал претседател).

На 22 ноември 1963 година во Далас, во државата Тексас, врз него бил извршен атентат.

Џон Кенеди како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Денот кога умре Џон Кенеди“ (The Day John Kennedy Died) - песна на американскиот рок-музичар Лу Рид (Lou reed) од 1982 година.[1]
  • „JFK“ - песна на македонската група „ПМГ Колектив“ од 2010 година.[2]

Занимливости[уреди | уреди извор]

Во чест на овој американски претседател е именувана улицата „Џон Кенеди“ во општината Чаир во Скопје.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]