Џон Квинси Адамс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џон Квинси Адамс
John Quincy Adams
John Quincy Adams.jpeg
Портрет на Џон Адамс.

Во служба
4 март 1825 – 4 март 1829
Потпретседател Џон Калун
Претходник Џемс Монро
Наследник Ендру Џексон

Член на САД
од Масачусетс, изборна единица 8ма, 9-та и 11-та
Во служба
4 март 1831 – 23 февруари 1848

Во служба
22 септември 1817 – 3 март 1825
Претседател Џемс Монро
Претходник Џемс Монро
Наследник Хенри Клеј

Во служба
1815 – 1817
Претседател Џејмс Медисон
Претходник Џонатан Расел
Наследник Ричард Раш

Во служба
1809 – 1814
Претседател Џејмс Медисон
Претходник New Office
Наследник Џејмс Бајард

Во служба
4 март 1803 – 8 јуни 1808
Претходник Џонатан Масон
Наследник Џејмс Лојд

Во служба
1802 – 1803

Во служба
1797 – 1801
Претседател Џон Адамс
Претходник New Office
Наследник Хенри Ветон

Во служба
1794 – 1797
Претседател Џорџ Вашингтон
Претходник Вилијам Шорт
Наследник Виијам Ванс Мареи
Лични податоци
Роден(а) 11 јули 1767
Бреинтри Британска Америка
Починал(а) февруари 23, 1848(1848-02-23) (воз. 80 г.)
Вашингтон
Почивалиште Обедината прва париска црква во Масачусетс
Партија Федералист
Демократска републиканска партија
Национална републиканска партија
Антимасонска партија
Whig
Сопружник Луиза Адамс
Деца Луиза Адамс
Џорџ вашингтон Адамс
Џон Адамс
Чарлс Френсис Адамс
Образование Леиденски универзитет
Харвардски универзитет
Занимање Адвокат
Вероисповед Унитаризам
Потпис

Џон Квинси Адамс (англиски: John Quincy Adams) (11 јули 176723 февруари 1848) бил дипломат, политичар и шестиот претседател на САД (4 март 1825 - 4 март 1829). Членувал во Федералистите, Демократ-Републиканците, Национал-Републиканците, а подоцна и во Анти-Масоните. Адамс бил син на американскиот претседател Џон Адамс и Абгејл Адамс. Тој бил еден од најпознатите дипломати[1], учесник во многу меѓународни преговори и застапник на Монровата доктрина.

За време на неговото владеење предложил програм за модернизација и напредок во образованието, но предлогот не поминал на Конгресот. Подоцна, како конгресмен бил еден од главните противници на ропството, политика која што подоцна ја следел Абрахам Линколн.

Наводи[уреди]

  1. Bemis John Quincy Adams and the Union (1956)

Видете исто така[уреди]