Доналд Трамп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Доналд Џон Трамп (роден на (14 јуни 1946)) — американски деловен магнат, автор и телевизиска личност. Тој е претседател и извршен директор на „Организација Трамп“, градежно претпријатие со седиште во САД. Трамп е исто така основач на „Трамп установи за забава“, кои работат со бројни казина и хотели низ целиот свет. Екстравагантниот животен стил на Трамп и самоуверениот начин на однесување го направија славен со години, а од неодамна и со неговото реално шоу „Чирак“, каде работи како домаќин и извршен продуцент. Во 2010 година Трамп изразил заинтересираност да стане кандидат за претседател на Соединетите Американски Држави за 2012 година. На 16 мај 2011 година, тој објави дека нема да се кандидира. На 23 мај, тој истакнал дека целосно не ја отфрла можноста за кандидатура, ако не се појави некој прифатлив републикански кандидат. Трамп е четвртото од петте деца на Фред Трамп, тајкун со недвижности и претприемач со седиште во Њујорк. Доналд бил инспириран да ги следи стапките на својот татко во бизнисот со недвижности, и почнал да работи на проекти за фирмата за недвижности на неговиот татко додека се уште бил на факултет. По неговото завршување на Универзитетот во Пенсилванија во 1968 година, Трамп официјално се приклучил на компанијата на татко му „Елизабета Трамп и синовите“. Во 1971 година ја превзел компанијата и ја преименувал во „Организација Трамп“.

Потекло и образование[уреди | уреди извор]

Трамп е син на Фред Трамп (11 октомври, 1905 - 25 јуни, 1999 година) и жена му Марија Ана Меклеод (10 мај, 1912 - 7 август, 2000) со која се оженил во 1936 година. Доналд е еден од петте деца. Најстариот брат на Доналд, Фред Џуниор, починал во 1981 година на 43 години. Бабата и дедото на Трамп од страната на татко му биле германски имигранти. Неговиот дедо, Фредерик Трамп, емигрирал во САД во 1885 година и станал натурализиран американски државјанин во 1892 година. Фредерик се оженил за Елизабет (10 октомври, 1880 - 6 јуни 1966) во Рајнската област-Пфалц во Германија, на 26 август 1902 година. Тие имале три деца.

Трамп ја посетувал Кју-Форест школата во Кју Форест, Њујорк, како и некои од неговите браќа и сестри. На 13 годишна возраст откако таму имал одредени потешкотии, неговите родители го испраќаат во Воената академија во Њујорк (NYMA), надевајќи се дека ќе ја насочат позитивно неговата енергија и самодоверба. На Воената Академија во горниот дел од државата Њујорк, Трамп добил академски признанија, играл и рагби на универзитетот во 1962 година, фудбал во 1963 година, и безбол од 1962 до 1964. Тренерот по безбол, Тед Добиас, локална славна личност, му доделил награда во 1964 година.

Унапреден во капетан кадет во неговата последна година, Трамп и наредникот Џеф Доналдсон (NYMA генерација 1965 година) формирале композитна компанија за кадети. Трамп го посетувал Фордхам Универзитетот две години, пред да се префрли во школата Вартон при Универзитетот во Пенсилванија. Дипломирал во 1968 година, со диплома по економија и концентрација во финансии. Трамп во својата книга „Уметноста на договорот“, зборува за неговата кариера до дипломирањето: „Откако завршив на Воената академија во Њујорк во 1964 година, кратко ја разгледував идејата да се запишам во филмско училиште ... но подоцна решив дека бизнисот со недвижности е подобара идеја. Почнав со запишувањето на Фордхам Универзитетот ... но по две години, решив дека доколку треба да бидам на факултет можам да се тестирам против најдобрите. Аплицирав на Вартон школата при Универзитетот на Пенсилванија и бев примен .. Ми беше многу драго кога го завршив. Веднаш се вратив дома и отидов да работам полно работно време со мојот татко.“

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Трамп е познат како „Доналдот“, прекар даден од страна на медиумите, откако неговата прва сопруга Ивана Трамп, роден во Чешка, се обратила со него во едно интервју. Трамп е исто така познат по неговата позната фрази: „Ти си отпуштен“, популаризирана од страна на неговата телевизиска серија „Чира“, и „најверојатно без преседан“, двојно повеќе од неговата специфична фризура, што тој одби да ја промени во текот неговата кариера. И покрај тоа што е забележано дека Трамп не се ракува поради стравот од бактерии, тој тврди дека оваа фобија е „гласина изјавена од непријателите“ и дека се ракувал постојано во јавноста за време на посетата во Њу Хемпшир, во април 2011 година.

Религија[уреди | уреди извор]

Трамп има изјавено во разни интервјуа дека тој е презвитеријанец. Во април 2011 година на церемонијата за „Човекови настани“ тој изјавил дека е „презвитеријанец во протестантска група.“ Во едно друго интервју во април 2011, Трамп изјави, „Јас сум протестант, јас сум презвитеријанец. А ти знаеш дека јас сум имал добри односи со црквата во текот на годините. Мислам дека религија е прекрасно нешто. Мислам дека мојата религија е прекрасна религија. „А статија во "Дејли телеграф“ во 2010, наведува дека Трамп е католик.

Трамп се оженил со Меланија Кнаус, неговата трета (и сегашна) жена, во Епископската црква, во една „традиционална церемонија“. Нивниот син, Барон, бил крстен во таа црква.

Во септември 2010 година Трамп беше цитиран од страна на „Њујорк пост“ дека додека тој е „голем верник во слободата на религијата, “... неговото лично мислење е дека џамијата не треба да биде изградена во близина на Граунд Зеро...“. По понудата на Трамп во едно писмо да купи две градилиште за повеќе од 6.000.000 $ со цел да се стави крај на општите контроверзии, адвокатите на мнозинството акционери, според Пост, го уништиле писмото на Трамп, нудејќи да го купат местото како рекламен потег. "

Семејството[уреди | уреди извор]

Мери Ен, мајката на Трамп, била родена во Тонг на островот Луис во Шкотска, во 1912 година. Во 1930 година, 18 годишна возраст, на одмор во Њујорк се запознала со Фред Трамп и останала во Њујорк. Роден во Квинс, Њујорк, Трамп има четири браќа и сестри - двајца браќа (Фред Џуниор, кој е починат, и Роберт), и две сестри (Мери Ен и Елизабет). Неговата постара сестра, Мери Ен Трамп Бери, е судика во федералниот апелационен суд.

Во 1977 година, се оженил со Ивана Трамп Желничкова и заедно имаат три деца: Доналд Јуниор (роден на 31 декември 1977 година), Иванка (родена 30 октомври 1981 година), и Ерик (роден на 6 јануари 1984). Тие се развеле во 1992 година. Во 1993 година, тој се оженил со Марла Неапол и заедно тие имаат едно дете, Тифани (родена 13 октомври 1993 година). Се развеле на 8 јуни, 1999 година.

На 26 април 2004 година, тој ја побарал за жена Меланија Кнаус, родена во Словенија. Трамп и Кнаус се земале на 22 јануари 2005 година, на островот Палм Бич во Флорида, по што следел прием на имотот на Трамп. Меланија родила момче по име Барон Вилијам Трамп, петтото дете Трамп, на 20 март 2006 година. Во 2007 година Трамп станал дедо кога синот Доналд Јуниор и неговата сопруга Ванеса добиле ќерка, Каи Медисон, и повторно во 2009 година, кога внукот Доналд Трамп III е роден.

Хоби[уреди | уреди извор]

Трамп е играч на голф. Тој е член на голф клубот „Winged Foot Golf Club“ во Њујорк, но исто така редовно игра и на други терени кои ги поседува и управува.

Кариера со недвижности[уреди | уреди извор]

Со отпочнување на реновирањето на хотелот Комодоре во Гранд Хајат, со Прицкеровото семејство, Трамп продолжил со Кулата Трамп во Њујорк и неколку други проекти за резиденции. Тој подоцна ќе се прошири во авионската индустрија и казино бизнисот во Атлантик Сити, вклучувајќи го и Таџ Махал казиното стекнато во една трансакција со Марв Грифин.

Во март 1990 година, Трамп се заканил дека ќе ја тужи Џени Монтгомери Скот,брокерка чии аналитичар дал негативни коментари за финансиските перспективи на Таџ Махал. Аналитичарот одбил да ја повлече изјавата, и фирмата го отпуштила. Фирмата негираше дека е под влијание на заканите на Трамп. Таџ Махал прогласил стечај за прв пат во ноември 1990 година. Тужбата за клевета од страна на аналитичарот против Трамп била решена надвор од судот за 2 милиони американски долари.

Ова проширување, и лично и деловно, довело до зголемување на долгот. Голем дел од вестите поврзани со него во раните 1990-ти ги вклучувале неговите многубројни финансиски проблеми, вонбрачната афера со Марла Неапол (со која подоцна се ожени), и разводот од својата прва сопруга, Ивана Трамп.

Во доцните 1990-ти тој почувствувал препород на неговата финансиска состојба и слава. Во 2001 година ја заврши Светската кула Трамп, 72-катна станбена кула спроти седиштето на Обединетите нации. Исто така, тој почна изградба на Трамп Местото, градежен објект по должина на реката Хадсон. Трамп е сопственик на повеќе објекти. Во моментов е сопственик на неколку милиони квадратни метри недвижности на премиерот на Менхетен, и понатаму останува еден од главните фигури во областа на недвижности во САД и славна личност поради неговата постојана медиумска експонираност.

Ран успех (1968-1989)[уреди | уреди извор]

Трамп ја започнал својата кариера во фирмата на татко му, Организација Трамп, и првично се концентрирал на омиленото поле на татко му, изнајмување станови на средната класа во Бруклин, Квинс и Стејтон Ајленд. Еден од првите проекти наТрамп, додека тој сеуште студирал, бил ревитализација на запленетиот станбен комплекс во Синсинати, Охајо, кој неговиот татко ги купил за 5.700.000 $ во 1962 година. Трамп станал интимно вклучен во проектот и лично поминал неколку дена на терен за да го спроведе мерењето на замјата и да заврши други помали обврски. Инвестицијата од 500.000 долари преминала во солидна заработка, кога Трамп успешно го завршил комплексот и во 1972година го продал за 6.750.000 $.

Во 1971 година Трамп се преселил во Менхетн, каде што се уверил во економските можности на градот, особено во големите проекти за градба во Менхетен кои би понудиле можности за заработка на голем профит, со користење на атрактивниот архитектонски дизајн и стекнувајќи јавно признание.

Финансиски проблеми (1989-1997)[уреди | уреди извор]

До 1989 година, ефектите од рецесијата го оставиа Трамп без можност да ги исплати земените кредити. Трамп ја финансирал изградбата на своето трето казино, Таџ Махал со 1 билион долари, првенствено со висока камата на обврзниците. Иако ги зголемил своите бизниси со помош на дополнителните кредити и ги одложувал исплатите на камати до 1991година, зголемувањето на долговите го донело Трамп до деловен банкрот и на работ на личен банкрот. Банките и акционерите изгубиле стотици милиони долари, но одлучиле да го преструктуираат својот долг со цел да го избегнат ризикот од губење на повеќе пари на суд. Таџ Махал повторно се појави од банкрот на 5 октомври 1991 година,со отстапувањето на Трамп на 50% од акциите во казиното на акционерите во замена за спуштање на каматните стапки и повеќе време за исплата на долгот.

На 2 ноември 1992 година во Плаза хотелот, Трамп бил принуден да поднесе документ од Глава 11, план за заштита од банкрот по немањето можност да го исплати својот долг. Според планот, Трамп се согласил да се откаже од 49% од акциите од луксузниот хотел и да ги даде на Ситибанк и на пет други кредитори. За возврат Трамп добил поволни услови за останатите 550,000,000 долари кои ги должел на кредиторите, и со тоа ја задржал својата позиција како главен извршен директор.

До 1994 година, Трамп елиминирал голем дел од неговиот личен долг од 900 милиони долари и значително го намалил неговиот деловен долг за речиси 3,5 милијарди долари. Додека тој бил принуден да се откаже од Трамп Шатл (што го купил во 1989), успеал да ја задржи Кулата Трамп во Њујорк и контролата на неговите три казина во Атлантик Сити. Чејс Менхетен банката, која му позајмила на Трамп пари за купување на неговата најголема парцела во Менхетен, ја присилила продажбата на парцелата на азиски програмери. Според поранешни членови на Организација Трамп, тој не задржал сопственост на недвижниот имот на сајтот само добил ветување од сопствениците дека ќе му дадат околу 30 проценти од профитот откако веб-сајтот ќе биде развиен или продаден. За тоа време, сопствениците сакаа Трамп да продолжи да го прави она во што е најдобар, да гради.

Во 1995 година, ги соединил своите казина во Трамп хотели и казино установи. Кон крајот на јануари 2011 година, Трамп се појавил во медиумите со изјава да одрече дека имало било каква закана за иселување изјавувајќи : ,, Ние не сме заинтересирани за насилно купување и никогаш не сме се обиделе тоа да го сториме”.

Лиценца за недвижности[уреди | уреди извор]

Многу претприамачи му плаќаат на Трамп да ги промовира нивните имоти и да биде јавна фигура во нивните проекти. Поради таа причина Трамп не ги поседува повеќето од зградите кои што се на пазарот под негово име. Според Форбс овој дел од империјата на Трамп со која всушност управуваат неговите деца, е највредниот проценет на 562 милиони долари. Според Форбс има 33 проекти во изградба кои чекаат лиценца, вклучувајќи седум хотелски згради со станови (седумте меѓународни Трамп хотели ).

Терени за голф[уреди | уреди извор]

Моментално Трамп поседува 4 терени за голф во САД, во Њујорк, Њу Џерси, Вест Палм Бич, и Лос Анџелес. Во 2006 година Трамп купил земјиште, 5,7 квадратни километри во Шкотска. Плановите на Трамп се да го направи тоа земјиште во „Трамп меѓународни терени за голф во Шкотска“. Работите на локацијата започнаа во јули 2010 год. Имало некои спротивставувања од локалните луѓе, а и негативни реакции од групи за заштита на околината, но проектот продолжил. Тој бил силно поддржан од некои локални бизнис лидери, но против него воделе кампања некои од месното население и групите за заштита на околината, кои сакале да ги сочуваат песочните ридови стари 4000 год. и спаѓале во локации од посебен научен интерес. Иако советот на Абердин издал одобрение за проектот, изградбата на почетокот била отфрлена од месниот подкомитет од избрани членови. Сепак тој подоцна бил одобрен по едно контроверзно испитување извршено по наредба на шкотската влада во јуни 2008, на кое Трамп лично сведочел. Во март 2009 год. Организацијата Трамп го замолила советот да ја искористи својата моќ на купување за да се здобие со некои парцели земја, кои не биле дел од првичната локација, а за која веќе постоела планска дозвола. Ова вклучувало имот во сопственост на 4 семејства. Поради тоа, дел од месното население повело кампања и создало движење за заштита на семејствата кои биле под закана за иселување.

Други деловни потфати[уреди | уреди извор]

Другите инвестиции вклучуваат 17,2 % деловен ризик во Паркер Аднан корпорацијата (поранешна Аднан корпорациска група), компанија за финансиски услуги лоцирана на Бермуда. При крајот на 2003год. Доналд заедно со браќата и сестрите ја продале империјата на недвижности од нивниот татко на една група инвеститори меѓу кои „Bain Capital, Kohlberg Kravis Roberts“, и „LamboNuni Bank“ за наводно 600 милиони долари. Делот на Доналд Трамп бил едан третина, т.е. 200 милиони долари, кои подоцна тој ги искористил да ги финансира казината Трамп и туристичките места. Трамп успеал да го промовира името Трамп преку голем број производи, вклучувајќи ја и фирмата за хипотека „Trump Financial“, потоа за продажба на станови „Trump sales and Leasing“, деловно едукативната компанија ,,Trump University’’ и Трамп рестораните лоцирани во кулата Трамп, кои вклучуваат Трамп бифе, кетеринг, продавница за сладоледи и бар, потоа интернет страница за патување „Go Trump“, па линија на машка облека, аксесоари и часовници „Trump Collection“, парфеми Доналд Трамп, флаширана ладна вода, списание Трамп, голф Трамп, Трамп институт, водка Трамп и стекови Трамп. Плус се смета дека Трамп добива по 1,5 милиони долари за секоја едночасовна презентација која ја врши за анекс за обука. Во април 2011 год. беше кажано дека Трамп е во процес на преговарање за градот Њујорк да го отвори повторно историскиот ресторан „Tavern on the green“ во централ парк.

Медиум за забава[уреди | уреди извор]

Доналд Трамп, личност два пати номинирана за Еми наградите, се има појавувно како карикирана верзија на самиот себе во телевизиските серии и филмови (пр. Сам дома 2, Изгубени во Њујорк, Дадилка, Новиот принц од Бел Ер, Денови од нашите животи), а и како карактер во Малите Неранимајковци. Тој е и модел инспирација за некои комичари, уметници кои создаваат цртани филмови, а и уметници на карикатури на интернет. Трамп на кратко се појавува и во филмот од 2010 Вол Стрит: Парите никогаш не спијат. Во март 2011 Трамп беше портретиран во комедијата : Comedy central roast (комедија во која се кажуваат смешни анегдоти за некоја позната личност, обично саркастични, го „печат“ со иронијата). Домаќин на емисијата беше Сет Мекфарлин , а меѓу „буцкачите“ кои кажуваа смешни анегдоти беа и Лари Кинг, Снуп Дог и Антони Јаселник, меѓу редовните учесници. Ќерката на Трамп беше видена во публиката. Во април 2011, Трамп присуствуваше на „Вечера во Белата Куќа“ во која глумеше комичарот Сет Маерс. Претседателот Обама ја искористил приликата за да каже неколку подготвени шеги на сметка на Трамп.

Чирак (The Apprentice)[уреди | уреди извор]

Во 2003 год. Трамп стана извршен продуцент и домаќин на реално шоу на Ен-Би-Си, Чирак, во кое група натпреварувачи се бореа за менаџерска работа во една од компании на Трамп. Другите учесници еден по еден беа „отпуштани“ и елиминирани од играта. Во 2004година, Доналд Трамп воведе фраза, заштитен знак: „Ти си отпуштен“. За првата година од шоуто на Трамп му беа исплатени 50000 долари по епизода (грубо околу 700000 долари за првата сезона), но следејќи го почетниот успех на шоуто нему сега му се плаќа 3 милиони долари по епизода, со што тој е еден од најплатените телевизиски личности. Во 2007 Трамп доби ѕвезда на холивудската алеа на славните за неговиот придонес кон телевизијата (во Чирак).

Светско борење за забава[уреди | уреди извор]

Трамп е познат обожавател на борење за забава и пријател на сопственикот Винс Мекмахон. Тој бил домаќин на две „Боречки-мании“, настани одржани во Трамп Плаза, а и бил активен учесник на неколку од шоуата. Таџ Махал, во Атлантик Сити бил домаќин на шампионатот во борење во 1991 (во сопственост на WWE, во тоа време познат како WWF –светска боречка федерација). Трамп бил интервјуиран од Џеси Вентура веднаш до рингот на Боречкоманија 20. Тој исто така се појавил и на Боречкоманија 23 во аголот на Боби Лешли, кој се бореше против Јумага, со претседателот Мекмахон во аголот, во еден натпревар: „коса против коса“, со договор или Трамп или Мекмахон да си ја избричат главата ако нивниот натпреварувач изгуби. Лашли победи, па тој и Трамп го истрижиле (а и самите малку го шишале) Макмахон до ќелавост. На 15 јуни 2009 год. Мекмахон објави за насловна во (Светско борење за забава во живо) списание дека тој му го продал шоуто на Трамп. Појавувајќи се на телевизија, Трамп го потврди тоа и објави дека тој лично ќе се појави во епизода и целосно ќе ги врати парите на луѓето кои купиле билети за во арената во дотичната вечер, со сума од 235 000 американски долари. Мекмахон повторно го откупи „Raw“ (Искрено) на 22 јуни, 2009, неговата воведна тема ,,Пари, пари’’ беше напишана од Џим Џонстон.

Избори за Мис[уреди | уреди извор]

Организацијата Мис на умниверзумот е во сопственост на Доналд Трамп и телевизиската мрежа Ен-Би-Си. Организацијата ги произведува шоуата : Мис на универзумот, Мис на САД и Мис тинејџер на САД.

Во декември 2006 година, Рози О’Донел, домаќинка на тоа шоу, ја критикуваше попусливоста на Трамп кон Тара Конер, Мис на САД, која ги прекршила правилата за однесување во шоуто. Ова ја иницираше таблоидната војна помеѓу двајцата славни личнсти која траеше неколку недели.

Брендот Трамп[уреди | уреди извор]

Во 2011, Форбс објави дека неговите финансиски експерти процениле дека брнендот Трампсам бил вреднуван на околу 200милиони долари. Трамп лично го негирал ова и изјавил дека неговиот бренд вреди околу 3 милијарди долари.

Политичка активност[уреди | уреди извор]

На изборите во 2000 Трамп пројави желба да се кандидира како трета странка за претседател на САД, номинирајќи се од Реформската партија како бизнис конзервативец, општествено умерен кандидат. Во томот од 2000, „Америка која ја заслужуваме“ , економската политика која ја предложи Трамп вклучува: - Институција со едноратна такса од 14,25 % данок на личен имот и фондови од преку 10 милиони долари, кои тој проценил дека ќе пораснат за 5,7 трилиони долари во приходот од данокот кон повлекување на националниот долг, намалување на данокот за средната класа, подржување на фондот за социјално осигурување, медицинска грижа и помош,и за да се компензира овој еднократен данок за богатите, тројно укинување на 55% федерален данок на наследство; - Официјално укинување на лимитот на допринос за кампања, комбинирано со укинувањето на доприноси на кампањи со ‘лесни’ пари; - Во врска со здравствената грижа Трамп се изјасни дека е конзервативен на повеќе теми но либерален за оваа. ,,Разработувањето на детални планови ќе одземе време, но целта мора да е јасна: нашите луѓе се нашето најголемо богатство;

- Повторно преговарање за трговската политика на САД ;

За 2004 и 2008 Трамп шпекулираше дека ќе се впушти во трка за претседател на Републиканската партија, а за 2006 размислуваше да се кандидира за гувернер на Њујорк, како претставник на партијата. Во октомври 2007 Трамп се појави во емисијата на Лери Кинг и во живо упати остра критика кон тогашниот претседател на САД Џорџ Буш, особено во однос на војната во Ирак. Тој шпекулираше дека Руди Џулиани (градоначалникот на Њујорк) и Хилари Клинтон би можеле да ги освојат претседателските номинации на Републиканците и Демократите, односно дека ќе го подржи било кој од нив двајца ако е изгласан за претседател. На телевизиската мрежа Си-Ен-Ен тој пројависомнеж за тоа дали кандидатот за претседател би можел да победи на изборите ако подржува постојана ескалација на војната во Ирак. На 17 септември 2008, Трамп официјално го подржа Џон Меккеин за претседател на САД во емисијата во живо на Лари Кинг. Тамп повторно се регистрирал како републиканец во 2009, по регистрирањето во 2001 во Демократската партија. Тој изјави во едно интервју во 2007: ,,Јас сум многу независен во тој поглед. Јас гласам за личности, а не за партија. Мислам, гасам и за републиканците и гласам и за демократите”. Од изборите во САД , од 1990 па наваму, Трамп има дадено придонес за кампањите на Републиканската партија ( за Џон Меккеин, Рудолф Џулиани, Њут Гингрич и Џорџ Буш), но исто така и за кампањите на Демократската партија ( вклучувајќи ги Тед Кенеди, Џон Кери, Том Дашл, Џои Бајден, Хари Рид, Рам Емануел, Хилари Клинтон, Антони Вајнер, Чарлс Шумер, Кирстен Гилибрант и Чарлс Ренџел ).


Политика за 2012 и можна претседателска кандидатура[уреди | уреди извор]

Во 2010 Трамп изјави дека се смета себеси за потенцијален кандидат за претседател на САД на изборите во 2012 година. Во неговата првична кампања Трамп го одржа фебруарскиот говор на собирот на CPAC, ран собир за кандидати кои размислуваат да се вклучат во кандидатската трка. Анкетата во весникот на Вол Стрит, објавена во март 2011, го сметаше Доналд Трамп за фаворит помеѓу потенцијалните натпреварувачи за републиканската номинација за претседател на САД, со еден бод пред бившиот гувернер на Масачусетс, Мит Ромни. Анкетата во Њусвик спроведена во фебруари 2011 го прикажа Трамп со предност од само неколку поени над Обама, со многу неопределени гласачи на изборите за претседател на САД во ноември 2012 против Обама. Истражување спроведено на 10 мај, 2011 покажа дека Трамп го дели 5-то место заедно со Рон Пол, помеѓу републиканците. Обраќајќи и се на публиката во Бока Рејтон, Флорида на 16 април 2011, Трамп изјави дека неисполнување на обврските на Џорџ Буш како претседател на САД биле причината за избор на неговиот следбеник Барак Обама, кој понатаму веројатно ќе биде запомнет како најлошиот претседател во американската историја. Политичките ставови кои Трамп ги завзел вбројуваат дека е против брак помеѓу исти пол, контрола на оружјето, замена на членот за заштита на пациентите и финансиски допустлива медицинска помош, против помошта од странство, подржување на политика на фер трговија и општо верување дека Република Кина би требало да се смета како конкуренција, подложеност на данок за увоз како одговор на кинеската моментална политика со цел да се балансира буџетот на САД. Тој исто така верува дека САД би требало да се повлече од Ирак и Авганистан. Неговата кампања беше прикажана од некои медиуми како алатка за промоција на неговото реално шоу Чирак. Тајм имаше наслов ,, Доналд Трамп започнува да не се кандидира за претседател’’, исто и Хафингтон Пост беше скептичен за неговата кандидатура. Без обзир на овој скептицизам, Трамп тивко избра да учествува во форумот „Политика и Јајца“ во институтот за политика во Њу Хемшир на Сент Алсем колеџот, популарно место кое го посетуваат претседателските кандидати. На 23 април, 2011 телевизиската станица NY1, лоцирана во Њујорк, извести дека Трамп не гласал во примарните избори во Њујорк во последните 21 година, почнувајќи после изборите за градоначалник во 1989, обвинување кое Трамп го негираше. Претставничка од градската изборна комисија го потврди ова обвинување.

На 16 мај 2011 Трамп објави дека нема да се кандидира за претседател. Тој во една емисија изјави : ,,Оваа земја е толку важна, толку суштествено треба да ја избереме вистинската личност, но во моментов јас не ја гледам таа личност’’.

Изјави во врска со претседателот Обама[уреди | уреди извор]

На 16 април 2011 Трамп изјавил јавно во Бока Ратон, Флорида дека реакцијата на гласачите за неисполнување на обврските на Џорџ Буш како претседател на САД биле причина за изборот на неговиот наследник, Барак Обама, кој понатаму веројатно ќе биде запомнет како најлошиот претседател во историјата на САД. Трамп во медиумите го промовираше статусот на државјанството на Обама и остро беше критикуван поради тоа. Во едно интервју емитувано на 7 април 2011, Трамп изјави дека не е задоволен што Обама го докажал државјанството. Во април 2011 во интервју на Ен-Би-Си тој изјави дека пратил луѓе на Хаваи да го истражат случајот во врска со државјанството на Обама, потоа коментирајќи дека не можеле да поверуваат во она што го пронашле. Во Андерсон Купер 360 на Си-Ен-Ен на 25 април 2011, рекол дека сака Обама да и стави крај на оваа тема со тоа што ќе го објави својот целосен извод на раѓање, а не скратена форма од сертификатот, додавајќи: „Неодамна ми беше речено дека изводот го нема“. На 27 април 2011 целосен извод на Обама беше објавен од срана на Белата Куќа. Обама рече дека со ова објавување би требало да се смират нештата, бидејќи нацијата има поголеми проблеми што ја притискаат и кои треба да бидат решени и не може да си дозволи да му биде одвлекувано вниманието на такви „театарски претстави“. Трамп доби критика за таквото негово излагање од двете политички партии. Тој беше горд за неговата улога и иницијатива во врска со објавувањето на целосниот извод на родени во излагањето на прес конференццијата што следеше. Истажување, на ставот на јавноста, ги опиша настаните како „еден од најбрзите подеми и падови во историјата на претседателската политика“, велејќи :

„Трамп навистина дигна врева во врска со темата за местото на раѓање и исто како што тоа стивнуваше така стивнува и неговото опстојување. Во фебруари ние дознавме дека 51% од републиканските примарни гласачи мислеле дека Барак Обама не е роден во САД. Сега со објавувањето на неговиот извод на родени само 34% од подржувачите на Републиканската партија припаѓаат на тој табор, а Трамп е на петтото место во помала група на избирачкото тело од 9 %“.