Ендру Џексон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ендру Џексон

Роден

Ендру Џексон (Andrew Jackson) (15 март 17678 јуни 1845) — седми претседател на САД (1829 — 1837). Бил воен гувернер на Флорида (1821), командант на американските сили во Битката за Њу Орлеанс (1815) и епоним на ерата на џексоновската демократија.

Ендру Џексон
Споменик на Ендру Џексон

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]