Општина Чаир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Чаир

Map of Čair Municipality, Macedonia.svg

Знаме на Општина Чаир Грб на Општина Чаир
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Населба Чаир
Површина 3,52 км2
Демографија
Население 64.823 жит.
Густина 18.415,63 жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник Висар Ганиу
Совет 27 члена
Контактни податоци
Седиште Босна и Херцеговина б.б. 1000 Скопје
Телефон 02 2616-860, 02 2616-861
Факс 02 2616-867
Мреж. место Службен портал

Општина Чаир (албански: Komuna e Çairit) — општина во состав на Град Скопје и најмалата општина по површина во Република Македонија.

Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Вкупниот број на население во рамките на Општина Чаир според пописот во 2002 година е 64.773 жители, или 3,2% од целокупниот број на жители на Република Македонија. Имајќи предвид дека територијата на општината е 3,52 км2, произлегува дека густината на населеност е 18.400 жители на еден квадратен километар, густина која можеби е најголема во Европа.

Според пописот од 2002 година, во Општина Чаир живеат следниве етникуми:

  • Албанци = 36.921 (57,0 %)
  • Македонци = 15.628 (24,1 %)
  • Турци = 4.500 (6,9 %)
  • Роми = 3.083 (4,8 %)
  • Бошњаци = 2.950 (4,6 %)
  • други = 1.691 (2,6 %)

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Во 2017 година, општината имала вкупно 926 вработени, од кои 88 биле вработени во општинската администрација, а останатите во општинските јавни претпријатија.[1] Градоначалник на општина Чаир е Висар Ганиу од редовите на ДУИ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години. Советот на општина Чаир е составен од 27 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

  ДУИ: 9 места
  БЕСА: 8 места
  СДСМ: 4 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 4 места
  АА: 2 места

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Фуснота[уреди | уреди извор]

^ * Во помал дел ѝ припаѓа на Општина Центар

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Мора ли Шилегов да прима 101 нов работник, кога на располагање има 7.620?“, Скопско Ехо, бр. 75, 7.6.2018, стр. 4-5.

Координати: 42°0′38″N 21°26′21″E / 42.01056° СГШ; 21.43917° ИГД / 42.01056; 21.43917