Топанско Поле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Топаана, пред 1962 година

Топанско Поле — населба која се наоѓа во Општина Чаир. Се наоѓа во југозападниот дел на општината. На север се граничи со населбата Скопје Север.

Историја[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Населението во оваа населба го сочинуваат претежно Македонци (57%), а има исто така Албанци (32%), Бошњаци (10%) и други националности (1%).