Општина Петровец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петровец

Map of Petrovec Municipality.svg

Знаме на Општина Петровец Грб на Општина Петровец
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Петровец
Површина 201,93 км2
Демографија
Население 8.255 жит.
- проценка од 31.12.2016 9.089 жит.
Густина 40,88 жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник Борче Митевски
Совет 11 члена
Контактни податоци
Седиште Општина Петровец 1043 Петровец
Телефон 022562239
Мреж. место Службен портал
Карта на Општина Петровец со селските атари.
Демографска карта на Општина Петровец со селските атари.

Општина Петровецопштина во Скопскиот регион, во северниот дел на Македонија. Административен центар на неговата општина е истоименото село.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во југоисточниот дел на Скопската Котлина и непосредно припаѓа на долното сливно подрачје помеѓу реката Вардар и реката Пчиња. Во западниот дел, десно се наоѓа рамништето на Скопското Поле, додека на левата страна од реката, покрај нејзината алувијална рамнина спрема отовичкото подрачје, се издига ридско земјиште како просторен дел, познат под името Катлановски Рид.

Низ општината поминуваат магистралниот државен автопат А1, како и регионалниот пат Р1102 кој води од Скопје до Катланово. Тука е сместен и меѓународниот Скопски аеродром.

Историja[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според проценка од 2016, општина Петровец има 9.089 жители.[1]

Според пописот од 2002 година општината има 8.255 жители.

Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 4.246 51,43
Албанци 1.887 22,86
Турци 75 0,91
Роми 134 1,62
Власи 0 0,00
Срби 415 5,03
Бошњаци 1.446 17,47
останати 56 0,68
Вероисповед Вкупно
православни 4.652
муслимани 3.564
католици 8
протестанти 0
останати 31
Јазик Вкупно
македонски 4.320
албански 1.910
турски 72
ромски 115
влашки 0
српски 347
бошњачки 521
останати 970

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Градоначалник на општина Петровец е Борче Митевски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. Тој бил реизбран на локалните избори од 2017 година за трет последователен мандат од четири години.[2] Советот на општина Петровец е составен од 11 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

  ВМРО-ДПМНЕ: 5 места
  СДСМ: 3 места
  ДУИ: 1 место
  АА: 1 место
  Независни: 1 место

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.
  2. „Мандати за градоначалници и совет во РМ – Локални избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 18 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]