Општина Долнени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Долнени
Општина
Знаме на Општина ДолнениГрб на Општина Долнени
ДржаваМакедонија
СедиштеДолнени
Населени места
Управа
 • ГрадоначалникУрим Ибески
Површина
 • Вкупна412,43 км2 (159,24 ми2)
Население (2021)[1]
 • Вкупно13.126
 • Густина32/км2 (82/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01:00)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02:00)
Повикувачки број+048
Регистарски табличкиPP
Мреж. местоopstinadolneni.gov.mk
Карта на општина Долнени со селските атари.
Демографска карта на општина Долнени со селските атари.

Општина Долнениопштина во Западна Македонија. Седиштето на општината е во селото Долнени.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Долнени се наоѓа во северниот дел на котлината Пелагонија односно во северниот дел на Прилепско Поле.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Заклучно со 2017 година, во Општина Долнени биле активни 197 деловни субјекти, од кои 151 микро, 45 мали и 1 среден.[2] Главна стопанска гранка во Општина Долнени е земјоделството, особено производство на тутун, пченица и јачмен.

Произведени жита, индустриски, градинарски и фуражни растенија во Општина Долнени во 2017 година[3]
Култура Произведено

(тони)

Вкупно во

Македонија (тони)

Удел

(%)

Пченица 12 018 200 112 6,01
Јачмен 3 693 93 666 3,94
Пченка 663 120 156 0,55
Тутун 4889 22 885 21,36
Компир 1 235 177 721 0,69
Кромид 917 56 259 1,63
Грав 43 4 867 0,88
Пиперки 2 822 175 100 1,61
Бостан 907 121 168 0,75
Луцерка 1 212 98 083 1,24

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Низ Општина Долнени поминуваат следниве патишта:

Р1 регионални патишта:

Регионален пат 1303: Прилеп-Македонски Брод-Кичево.

Р2 регионални патишта:

Регионален пат 2335: Вашарејца-Бучин-Обршани-Кривогаштани-Ропотово.
Регионален пат 2336: Стари Град-Богомила-Ропотово.

Р29 регионални патишта:

Регионален пат 29375: Костинци-Манастир Св. Преображение (Зрзе).

Население[уреди | уреди извор]

Во општината живеат Македонци христијани, Македонци муслимани, Албанци, Бошњаци и Турци.

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194822.331—    
195322.585+1.1%
196122.149−1.9%
197119.778−10.7%
198116.826−14.9%
199114.375−14.6%
199413.669−4.9%
200213.568−0.7%
Забелешка: Податоците се однесуваат на населените места во Општина Долнени според административната поделба од 2004 година.
Извор: Државен завод за статистика на Република Македонија

Според пописот од 2002 година, во Општина Долнени живееле 13.805 жители.[4][5]

Народ број
Македонци 4.871
Албанци* 3.616
Турци* 2.597
Роми 13
Власи 0
Срби 16
Бошњаци 2.380
останати 75

*Поради политичко-религиски причини, голем дел од Македонците со исламска вера (населени најмногу во Дебреште, Пешталево, Лажани) се изјаснуваат како Турци и помал дел како Албанци.

На табелата е прикажан верскиот состав на населението:[6]

религија вкупно
православни 4.870
муслимани 8.605
католици 8
протестанти 1
останати 84

На табелата е прикажано изјаснувањето за мајчин јазик на населението:[6]

јазик вкупно
Македонски 4.893
Албански 3.627
Турски 2.562
Ромски 0
Влашки 0
Српски 21
Бошњачки 1.168
останати 1.297

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Градоначалник на општина Долнени е Џемил Ќамили од редовите на ДУИ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[7] Советот на општина Долнени е составен од 15 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

  СДСМ: 3 места
  ДУИ: 3 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 2 места
  АА: 2 места
  БЕСА: 1 место
  ДПА: 1 место
  ДПТ: 1 место
  Независни: 2 места

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

ФК.ИЛИНДЕН е формиран на 2 август 2006 година во с.Долнени општина Долнени. Во A-лига на ОФЛ Прилеп сезона 2014/15 на стадионот "Под Рудина" Шампион во Б-лига ОФЛ Прилеп сезона 2013/14 и пласман во А-лигата на ОФЛ Прилеп и шампиони во истата сезона 2014/15

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 - прв сет на податоци“. Државен завод за статистика на Македонија. Посетено на 30 март 2022.
  2. „Активни деловни субјекти по големина, по општини, по години, состојба 31 декември“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 август 2018.
  3. Полјоделство, овоштарство и лозарство, 2017 (PDF). Државен завод за статистика на Република Македонија. 2018. ISBN 9786082272948.
  4. „Население“. Општина Долнени.
  5. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.
  6. 6,0 6,1 Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  7. „Заклучок за конечност на резултати од гласањето во вториот круг на Локалните избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 3 декември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]