Кошино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кошино
Село Кошино - Северна част.jpg

Поглед кон северниот дел на селото

Кошино is located in Македонија
Кошино
Местоположба на Кошино во Македонија
Координати 41°28′6″N 21°17′24″E / 41.46833° СГШ; 21.29000° ИГД / 41.46833; 21.29000Координати: 41°28′6″N 21°17′24″E / 41.46833° СГШ; 21.29000° ИГД / 41.46833; 21.29000
Општина Долнени
Население 92 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 20052
Кошино на општинската карта
Кошино во Општина Долнени.svg

Атарот на Кошино во рамките на општината
Commons-logo.svg Кошино на Ризницата


Поглед кон јужниот дел на селото
Селските крави

Кошино — село во Општина Долнени, во околината на градот Прилеп.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Кошино се наоѓа во северозападниот дел на Прилепското Поле, оддалечено 18 километри од општинскиот центар Долнени и 30 километри северозападно од Прилеп.

Историја[уреди | уреди извор]

Во османлиските пописни дефтери од 1467/68 година, во Кошино имало 24 семејства и 2 неженети; во 1481/82 – 30 семејства и 3 вдовици; во 1544/45 – 49 семејства и 13 неженети; во 1568/69 – 49 семејства и 22 неженети.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Кошино живееле 266 жители, сите Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Кошино имало 120 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото имало 92 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан бројот на жители низ сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 266[1] 120[2] 389 439 471 402 248 141 135 92

Родови[уреди | уреди извор]

Кошино — село во целост населени со Македонци од православна христијанска вероисповед.

Родови во Кошино се: Ѓулевци (7 куќи), Милевци (6 куќи), Стојчевци (2 куќи), Костевци (16 куќи), Ѓоревци (8 куќи) и Веселиновци (2 куќи) овие родови се староседелски; Долгачевци (12 куќи) доселени се на почетокот од XIX век од сега раселеното поречко село Барбарос, се знае следното родословие: Цветко (жив на 48 г. во 1950-тите) Војне-Цветко-Јанкула, се доселил таткото на Јанкула; Малковци (2 куќи) доселени се од соседното македонско муслиманско (торбешко) село Дебреште; Наумчевци (1 куќа) доселени се од селото Селце, таму припаѓале на родот Секуловци, подалечно потекло од околината на Корча (денес во Албанија).[5]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Цркви[6]
Археолошки наоѓалишта[7]
 • Градиште — неопределено наоѓалиште од непознат период;
 • Каља — неопределено наоѓалиште од непознат период;
 • Млаки — неопределено наоѓалиште од непознат период;
 • Горна Црква — црква од непознат период;

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 1474 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[8]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 63 гласачи.[9]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Се знае за следните постари иселени родови и семејства од ова село.

Блажевци иселени се во Средорек. Од родот Милевци има иселеници во Крушево (две семејства), Софија (едно семејство) и во Романија (едно семејство). Од Долгачевци има иселеници во Белград. Целосно се иселиле Ќиразовци, биле доселени од селото Барбарос во Порече, а од Кошино се иселиле во селото Прибилци во Железник. Изумреле Филиповци, биле староседелци во селото. Изумреле и Саздановци, биле гранка од родот Веселиновци.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 246.
 2. 2,0 2,1 D.M.Brancoff. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905, р.148 – 149.
 3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 5. 5,0 5,1 Трифуноски Ф., Јован (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања (1914-1997). Српска академија наука и уметности. ISBN 8670252678. OCLC 469501519.
 6. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
 7. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998
 8. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 9. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 10. ОТВОРОТ НА КАМЕНОТ КАКО СИМБОЛ; Драгица Поповска - Институт за национална историја, Скопје, Македонија
 11. Николов, Борис. ВМОРО - псевдоними и шифри 1893-1934, Звезди, 1999, стр.27

Надворешни врски[уреди | уреди извор]