Млаки (Кошино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Млаки
археолошко наоѓалиште
Млаки is located in Археолошки локалитет во Македонија
Млаки
Млаки
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′6″N 21°17′24″E / 41.46833° СГШ; 21.29000° ИГД / 41.46833; 21.29000Координати: 41°28′6″N 21°17′24″E / 41.46833° СГШ; 21.29000° ИГД / 41.46833; 21.29000
Основни податоци
Име Млаки
Место Кошино
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Млаки — археолошки локалитет во прилепското село Кошино. Локалитетот поради неистраженоста не е датиран и е од непознат тип. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека во местото Млаки на потесот Соколовец на простор од околу 500м2 биле забележливи остатоци од градежен материјал, бакарни монети, алати и темели од градби.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998