Стари Лозја (Вранче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стари Лозја
археолошко наоѓалиште
Стари Лозја is located in Археолошки локалитет во Македонија
Стари Лозја
Стари Лозја
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°23′36″N 21°22′24″E / 41.39333° СГШ; 21.37333° ИГД / 41.39333; 21.37333Координати: 41°23′36″N 21°22′24″E / 41.39333° СГШ; 21.37333° ИГД / 41.39333; 21.37333
Основни податоци
Име Стари Лозја
Место Вранче
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период енеолитско време
римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стари Лозја — археолошки локалитет во прилепското село Вранче. Локалитетот претставува населба од римско и енеолитско време. Се наоѓа на околу 600 м западно од селото, каде на една поголема површина се среќаваат фрагменти од енеолитска керамика, како и фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди, тули и парчиња згура од топена руда од римското време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.