Црква Св. Никола (Вранче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Св. Никола
археолошко наоѓалиште
Црква Св. Никола is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црква Св. Никола
Црква Св. Никола
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°23′36″N 21°22′24″E / 41.39333° СГШ; 21.37333° ИГД / 41.39333; 21.37333Координати: 41°23′36″N 21°22′24″E / 41.39333° СГШ; 21.37333° ИГД / 41.39333; 21.37333
Основни податоци
Име Црква Св. Никола
Место Вранче
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црква Св. Никола — археолошки локалитет во прилепското село Вранче. Локалитетот претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа во селската црква „Св. Никола“, каде пред влезот во истата, од западната страна се наоѓаат повеќе антички споменици од мермер, и тоа надгробни стели, делови од стебла на столбови и друго.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. Ангелески, Златко (април 2017 г). Ропотовска парохија (прв дел).. „Вистина: гласник на Преспанско-Пелагониската епархија“ том  93: 26-27.