Ашкулица (Сенокос)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ашкулица
археолошко наоѓалиште
Ашкулица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ашкулица
Ашкулица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′48″N 21°28′10″E / 41.41333° СГШ; 21.46944° ИГД / 41.41333; 21.46944Координати: 41°24′48″N 21°28′10″E / 41.41333° СГШ; 21.46944° ИГД / 41.41333; 21.46944
Основни податоци
Име Ашкулица
Место Сенокос, Прилепско
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ашкулица — археолошки локалитет во прилепското село Сенокос. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 100 метри југоисточно од селото, каде се гледаат темели од градба градена од кршен камен и варов малтер, а наоколу, по површината се гледаат фрагменти од керамички садови, тегули и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.