Волкашинска Кула (Зрзе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Волкашинска Кула
археолошко наоѓалиште
Волкашинска Кула is located in Археолошки локалитет во Македонија
Волкашинска Кула
Волкашинска Кула
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′0″N 21°21′9″E / 41.51667° СГШ; 21.35250° ИГД / 41.51667; 21.35250Координати: 41°31′0″N 21°21′9″E / 41.51667° СГШ; 21.35250° ИГД / 41.51667; 21.35250
Основни податоци
Име Волкашинска Кула
Место Зрзе
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тврдина).svg тврдина

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Волкашинска Кула — археолошки локалитет во прилепското село Зрзе. Локалитетот најверојатно претставува тврдина, но поради неистраженоста не е датиран. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека над самиот Зрзески манастир постојат и се видливи остатоци од тврдина за која Александар Дероко[1] наведува дека припаѓала на Кралот Волкашин.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Средњовековни градови у Србији, Македонији и Црној Гори“ 1950., стр. 151
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.