Соколица (Браилово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грамаѓе
археолошко наоѓалиште
Грамаѓе is located in Македонија
Грамаѓе
Местоположба на Грамаѓе во Македонија
Местоположба 41°28′36″N 21°27′41″E / 41.47667° СГШ; 21.46139° ИГД / 41.47667; 21.46139Координати: 41°28′36″N 21°27′41″E / 41.47667° СГШ; 21.46139° ИГД / 41.47667; 21.46139
Основни податоци
Место Браилово
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период непознат период
Портал „Археологија“

Грамаѓеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Браилово. Наоѓалиштето поради неистраженоста не е датирано но најверојатно претставува населба со некропола. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека наоѓалиштето лежи северно од селото, каде се забележуваат темели на градби и стари гробови.[1]

Поврзано[2][уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.