Дуња (Костинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дуња
археолошко наоѓалиште
Дуња is located in Археолошки локалитет во Македонија
Дуња
Дуња
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°30′6″N 21°24′24″E / 41.50167° СГШ; 21.40667° ИГД / 41.50167; 21.40667Координати: 41°30′6″N 21°24′24″E / 41.50167° СГШ; 21.40667° ИГД / 41.50167; 21.40667
Основни податоци
Име Дуња
Место Костинци
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Дуња — археолошки локалитет во прилепското село Костинци. Локалитетот поради неистраженоста не е датиран и преставува локалитет од непознат тип. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека северозападно од селото, а во близина на локалитетот Манастириште се наоѓа место за кое селаните тврделе дека тука во минатото се наоѓало старото село, кое поради изложеноста, било раселено.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998