Ѓерамидница (Стровија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓерамидница
археолошко наоѓалиште
Ѓерамидница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ѓерамидница
Ѓерамидница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°33′47″N 21°24′38″E / 41.56306° СГШ; 21.41056° ИГД / 41.56306; 21.41056Координати: 41°33′47″N 21°24′38″E / 41.56306° СГШ; 21.41056° ИГД / 41.56306; 21.41056
Основни податоци
Име Ѓерамидница
Место Стровија
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ѓерамидница — археолошки локалитет во прилепското село Стровија. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на 2 км јужно од селото, каде по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, имбрекси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998