Големо Мраморани (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Големо Мраморани
археолошко наоѓалиште
Големо Мраморани is located in Археолошки локалитет во Македонија
Големо Мраморани
Големо Мраморани
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′05.3″N 21°30′12.2″E / 41.401472° СГШ; 21.503389° ИГД / 41.401472; 21.503389Координати: 41°24′05.3″N 21°30′12.2″E / 41.401472° СГШ; 21.503389° ИГД / 41.401472; 21.503389
Основни податоци
Име Големо Мраморани
Место Големо Мраморани
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период бронзено време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Големо Мраморани — археолошки локалитет во прилепското историско село Големо Мраморани. Локалитетот претставува населба од бронзено време. Се наоѓа на неколку стотици метри западно од локалитетот Стара Црква, каде околу една огромна карпа со неправилна топчеста форма била сместена населба од бронзениот период.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Истражувања на КУЛТУРНИОТ ИСТРАЖУВАЧКО-ДОКУМЕНТАЦИСКИ ЦЕНТАР „КАЛЕШ АНЃА“ од Прилеп; 2013