Слатина (Новоселани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Слатина
археолошко наоѓалиште
Слатина is located in Археолошки локалитет во Македонија
Слатина
Слатина
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′13″N 21°26′00″E / 41.40361° СГШ; 21.43333° ИГД / 41.40361; 21.43333Координати: 41°24′13″N 21°26′00″E / 41.40361° СГШ; 21.43333° ИГД / 41.40361; 21.43333
Основни податоци
Име Слатина
Место Новоселани, Прилепско
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Слатина — археолошки локалитет во прилепското село Новоселани. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на еден помал простор што се наоѓа 1,5 км североисточно од селото и на околу 400 м североисточно од патот Прилеп-Кичево, каде има множество градежен материјал (камен, тегули, тули). [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.