Манастириште (Долгаец)

Координати: 41°32′7″N 21°22′32″E / 41.53528° СГШ; 21.37556° ИГД / 41.53528; 21.37556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастириште

Карта

Местоположба 41°32′7″N 21°22′32″E / 41.53528° СГШ; 21.37556° ИГД / 41.53528; 21.37556
Основни податоци
Место Долгаец
Општина Долнени
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастириштеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Долгаец. Претставува црква од средниот век. Се наоѓа на 2 км северно од селото, во планинскиот дел, каде се гледаат темели од црква градена од кршен камен и варов малтер, како и фрагменти од покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998