Црквиште (Слепче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквиште
археолошко наоѓалиште
Црквиште is located in Македонија
Црквиште
Местоположба на Црквиште во Македонија
Местоположба 41°30′2″N 21°27′6″E / 41.50056° N; 21.45167° E / 41.50056; 21.45167Координати: 41°30′2″N 21°27′6″E / 41.50056° N; 21.45167° E / 41.50056; 21.45167
Основни податоци
Име Црквиште
Место Слепче, Прилепско
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Слепче. Претставува базилика од старохристијанско време. Се наоѓа на 2 км северно од селото, во непосредна близина на наоѓалиштето Селиште, каде по површината на нивите се најдени делови од мермерна архитектонска пластика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.