Орлов Камен (Горно Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Орлов Камен
археолошко наоѓалиште
Орлов Камен is located in Археолошки локалитет во Македонија
Орлов Камен
Орлов Камен
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°25′12″N 21°32′0″E / 41.42000° СГШ; 21.53333° ИГД / 41.42000; 21.53333Координати: 41°25′12″N 21°32′0″E / 41.42000° СГШ; 21.53333° ИГД / 41.42000; 21.53333
Основни податоци
Име Орлов Камен
Место Горно Село
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период раноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Орлов Камен или Мал Сурун — археолошки локалитет во прилепското село Горно Село. Локалитетот претставува населба од раноантичко време. За овој локалитет се смета дека живеела заедница на македонско античко население кое е дел од кралството Пелагонија. Оваа заедница на македонски антички жители уживале во широките визури кон отвореното пелагониско поле, кон светилиштето на Аполон на доминантниот врв Трескавец, но и кон врвот Мокров - Солунска Глава. Јужно од градот, на западното подножје на доминантниот Голем Сурун, на чиј врв се наоѓала кула за набљудување и алармирање на населението, пак, била расположена некрополата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Заштита на Орлов Камен - антички град на кралството Пелагонија
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоња, Београд 1998
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.