Селска Црква (Слепче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селска Црква
археолошко наоѓалиште
Селска Црква is located in Македонија
Селска Црква
Местоположба на Селска Црква во Македонија
Местоположба 41°30′2″N 21°27′6″E / 41.50056° СГШ; 21.45167° ИГД / 41.50056; 21.45167Координати: 41°30′2″N 21°27′6″E / 41.50056° СГШ; 21.45167° ИГД / 41.50056; 21.45167
Основни податоци
Место Слепче
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Селска Цркваархеолошко наоѓалиште во прилепското село Слепче. Претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа во селската црква „Св. Ѓорѓи“, каде се наоѓаат неколку антички сполии од мермер, и тоа: плоча со релјефна претстава на две жени, коринтски капител, торзо од статуа, голема ара и мермерна плоча со претстава на Тракиски коњаник.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.