Селска Црква (Долнени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Селски Гробишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Селски Гробишта
Селски Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°25′31″N 21°27′16″E / 41.42528° СГШ; 21.45444° ИГД / 41.42528; 21.45444Координати: 41°25′31″N 21°27′16″E / 41.42528° СГШ; 21.45444° ИГД / 41.42528; 21.45444
Основни податоци
Име Селски Гробишта
Место Долнени
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Селска Црква — археолошки локалитет во прилепското село Долнени. Локалитетот претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа пред селската црква „Вознесение Христово“, каде се наоѓа надгробна плоча од бел мермер, со венец на горниот крај и едикула во која релјефно се претставени маж, дете и две жени.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998