Горно Поле (Десово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горно Поле
археолошко наоѓалиште
Горно Поле is located in Археолошки локалитет во Македонија
Горно Поле
Горно Поле
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°27′45″N 21°29′28″E / 41.46250° СГШ; 21.49111° ИГД / 41.46250; 21.49111Координати: 41°27′45″N 21°29′28″E / 41.46250° СГШ; 21.49111° ИГД / 41.46250; 21.49111
Основни податоци
Име Горно Поле
Место Десово
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Горно Поле — археолошки локалитет во прилепското село Десово. Локалитетот претставува некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на 2,5 км североисточно од селото, покрај патот за селото Габровник, каде е откриена некропола со гробови од камени плочи – тип циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998