Кале (Локвени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°23′55″N 21°18′26″E / 41.39861° СГШ; 21.30722° ИГД / 41.39861; 21.30722Координати: 41°23′55″N 21°18′26″E / 41.39861° СГШ; 21.30722° ИГД / 41.39861; 21.30722
Основни податоци
Име Кале
Место Локвени
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (кастел).svg кастел Археомак 2.0 графички знак (рефугиум).svg рефугиум

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале — археолошки локалитет во прилепското село Локвени. Локалитетот претставува кастел и рефугиум од доцноантичкото време. Се наоѓа на 1,5 км јужно од селото, на висок рид со зарамнет простор од 50 х 50 м што доминира над околната рамнина (кота 909), каде се гледаат траги од одбранбен ѕид. По површината на калето се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули и множество кршен камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998