Попоа Капица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Попоа Капица
археолошко наоѓалиште
Попоа Капица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Попоа Капица
Попоа Капица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°25′45″N 21°29′53″E / 41.42917° СГШ; 21.49806° ИГД / 41.42917; 21.49806Координати: 41°25′45″N 21°29′53″E / 41.42917° СГШ; 21.49806° ИГД / 41.42917; 21.49806
Основни податоци
Име Попоа Капица
Место Забрчани
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тврдина).svg тврдина

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Попоа Капица — археолошки локалитет во прилепското село Забрчани. Локалитетот поради неистраженостае најверојатно претставува тврдина чиј период не е датиран. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека источно од селото постои мало возвишение на кое се забележливи остатоци од тврдина.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.